17. 6. 2015
Autor: Michael Lapčík
Bude v letošním roce dostatek prosecca na Aperol Spritz, Hugo, Porn Star Martini, či jen tak k samotnému popíjení? V Itálii bijí na poplach: kvůli katastrofální neúrodě bude produkce prosecca poloviční, hrozí celosvětový nedostatek. Tuzemský dovozce ale obavy mírní. Prý jde o marketingový tah, jak uměle zvýšit cenu čím dál oblíbenějšího italského šumivého vína.
S nepříznivou zprávou přišla největší německá tisková agentura DPA, která přejala informace od odborného serveru The Drinks Business. Manažer vinařství Bisol Roberto Cremonese si v něm stěžuje na velmi špatnou loňskou úrodu.
„Na mnoha místech se sklidilo až o padesát procent méně než o rok dříve. Existuje tedy reálná možnost světového nedostatku,“ uvedl. Kvůli vysoké poptávce po šumivém vínu by jeho cena mohla údajně stoupnout až o polovinu. Obchodníci dle něj budou tajit množství svých skutečných zásob, aby nikdo netušil, kolik prosecca je vlastně k mání.
Podle italského svazu zemědělců Coldiretti byla loňská sklizeň kvůli deštivému létu nejhorší za posledních 65 let. Zároveň však dosáhl vývoz šumivých vín z apeninského poloostrova v první polovině letošního roku rekordní výše. Extrémně narostl především do USA a Velké Británie, tedy zemí, které jsou vedle Německa nejlačnějšími odbytišti prosecca. Loni se například v Británii prodalo o 55 % více šumivého vína než v předcházejícím roce.
Problémy se zásobováním mají dopadnout především na kupce prosecca s označením DOC. To se smí vyrábět jen v devíti konkrétních provinciích severní Itálie. Kvůli vysoké poptávce prosecco skutečně v posledních letech neustále zdražovalo. „Ještě před pár lety stál litr ve velkoobchodě asi 1,50 eur, nyní už se prodává za 2,80 eur,“ řekla agentuře DPA Carolina Fioravantiová Onestiová, která vlastní malé vinařství v Trevisu.
Zprávu od agentury ČTK v minulých dnech převzaly a publikovaly některé české zpravodajské servery. S jejím vyzněním ale nesouhlasí Jakub Přibyl, head sommelier společnosti Premier Wines & Spirits, která řadu alkoholických nápojů včetně prosecca v Česku distribuuje.
„Upřímně, něco takového slyším prvně. Naši dodavatelé mají dostatečnou produkci a od žádného z nich jsme neobdrželi jediný signál, že by tomu tak nemělo být,“ konstatoval sommelier. Dodal, že dle jeho názoru nejde o globální problém, řeč je spíše o jednom z mnoha výrobců.
„Osobně si myslím, že jsme svědky klasického marketingového tahu, jak navýšit cenu. Bohužel se nedomnívám, že by to proseccu jakkoliv prospělo, jelikož jeho výhoda je právě v nízké ceně,“ vyjádřil Jakub Přibyl svůj názor s tím, že v nejbližší době ohledně dostupnosti prosecca v Česku neočekává potíže. Zároveň vyloučil jakékoliv jeho zdražování.
V Itálii se loni vyrobilo přes 300 milionů lahví prosecca DOC, což činí meziroční nárůst 27 %.
Bylo léto roku 2008 a svět se bál nastupující finanční krize. Antonín Suchánek to ignoroval a založil firmu na dovoz biodynamického šampaňského.
Do publikace 1000 Vins du Monde se letos dostalo 26 vín z České republiky. Zjistěte, která to jsou.
Následující text berte prosím s rezervou, rozhodně nechceme nikoho nabádat k pití nekvalitních nápojů. Informace jsme převážně čerpali z jednoho amerického serveru.