22. 3. 2014
Cukry přirozeně se vyskytující v tequile mohou člověka chránit před před cukrovkou druhého typu a obezitou. S tímto novým tvrzením přišli ve své studii výzkumníci oborů biotechnologie a biochemie na univerzitě v mexickém městě Irapuato.
Vědci v experimentu podrobili testování sedm skupin myší. Některým k zapíjení stravy naordinovali pouze čistou vodu. Jiným pak roztok s příměsí sacharidů získaných z rostliny agave, anglicky nazývané „agavins“. Právě z modrého agave se vyrábí populární pálenka tequila. Zjistili, že myši živící se obohacenou vodou omezily příjem potravy a také jim klesla hladina cukru v krvi.
„Věříme, že agavins mají potenciál stát se surovinou používanou k výrobě light sladidel,“ prohlásil vedoucí výzkumu Mercedes G. López. Podle něj jde o vysoce rozpustné cukry s nízkým glykemickým indexem a neutrální, nepříliš sladkou chutí. Vědci objev prezentovali na výročním zasedání Americké chemické společnosti v Dallasu.
Zprávu před pár dny přineslo několik amerických zpravodajských serverů. O tématu si v angličtině můžete přečíst třeba tady:
Slíznete si po zlaté tequile skořici z ruky, zakousnete se do pomeranče a připadáte si jako pravý Mexičan. Věřte, že zdání klame.
Dušičky jsou za námi, ale tuhle morbidní láhev tequily najdete v policích vašeho oblíbeného baru každý den. Vydejte se s námi na skok do Latinské Ameriky.