12. 3. 2014
Tak jako mají sportovci olympiádu nebo mistrovství světa, utkávají se barmani o titul neoficiálního šampiona planety v soutěži Diageo World Class. K souboji, který se koná každoročně od roku 2009, se letos poprvé přidává i Česká republika.
Už jen účast na několikadenním celosvětovém finále je pro soutěžící velkou odměnou. Loni ho organizátoři situovali na palubu luxusní lodi ve Středozemním moři. Předtím to byly Rio de Janeiro či Indie. Tentokrát se barmani podívají do skotských palíren a speciálním World Class vlakem se přesunou do Londýna.
Dřív než se na přelomu července a srpna vydají na tuto pozoruhodnou túru, budou se muset prokousat martyriem úkolů a disciplín lokálních i národních kol. Aktuální výzvou, na níž soutěžící nyní pracují, je příprava Red Carpet koktejlů. Tedy drinků inspirovaných Hollywoodskými filmy. „Barman si vybere svůj oblíbený snímek, herce nebo režiséra a připraví na toto téma drink. Jde o současný trend. Ještě v březnu budou vybrané podniky zapojené do World Class programu tyto koktejly servírovat,“ říká World Class ambassador pro Českou republiku Petr Kymla.
Premiérových českých lokálních kol se letos účastní 43 barmanů ze 17 podniků. 14 pražských barů doplňuje brněnský Bar, který neexistuje, uherskohradišťský Skandal bar a Modrá myš z ostravské Stodolní ulice. Do národního kola postoupí 15 nejzdatnějších jedinců. Z nich vzejde jeden z padesátky světových finalistů.
Šampionát v Británii prověří adepty na titul mistra světa do morku kostí. Barmani budou muset zvládnout asi desítku disciplín, podoba některých z nich zůstane až do začátku samotné akce tajná. Po finalistech se požaduje kreativita, rychlost, schopnost rozhodování nebo třeba orientace na místním trhu. Při jednom úkolu například dostanou k dispozici 50 euro, za které na místě nakoupí suroviny a postaví z nich koktejl.
V jiné disciplíně je potřeba vymyslet drink chuťově spárovatelný s předkrmem, který připraví kuchař. Příznačně nazvaný úkol Against the clock zase prověří rychlost soutěžících. Na přípravu šesti klasických drinků budou mít pouze osm minut. Celá soutěž se navíc odehrává v angličtině. „Můžeme tak hovořit o skutečném mixologickém svátku, nejprestižnějším podniku svého druhu na světě,“ je přesvědčen Petr Kymla.
Ten tvrdí, že Diageo World Class posouvá hranice současné barové kultury. Soutěžící se setkávají s novými trendy a na světovém finále poznávají, jak jejich řemeslo dělají na opačné straně planety. Pozorují třeba, kdo si z domova přiveze jaké suroviny a pomůcky.
Výherci světového finále přísluší titul World Class Bartender of the year a dostává se mu značného profesního uznání. Na jeden rok reprezentuje značku po celé zeměkouli. Kromě toho mu Diageo vydá vlastní knížku o jeho osobnosti, drincích, s nimiž v soutěži uspěl, a baru, kde pracuje. „Tomu barmanovi se zcela změní život. Diageo se o něj dobře postará,“ dodává jeho český ambassador. Věří, že při premiérové účasti by česká barmanská škola mohla v globálním srovnání uspět. Předchozí ročníky ovládli soutěžící pocházející ze Španělska, Austrálie, Japonska, Slovenska (To se letos taktéž účastní poprvé. V roce 2010 zvítězil Erik Lorincz, šéfbarman American baru londýnského hotelu Savoy, tudíž reprezentoval Velkou Británii) a Řecka.
Diageo je obrovským nadnárodním vlastníkem značného množství lihovinových značek. Soutěž World Class pracuje s řadou ultraprémiových výrobků nazvanou Reserve. Do ní spadá 15 produktů, například whisky Johnie Walker labels, Ketel One vodka nebo Tanqueray gin. Program World Class zahrnuje i různá nesoutěžní školení a workshopy pro pracovníky v pohostinství. Za pět let jimi prošlo na 30 tisíc barmanů.
V letošní koktejlové nominaci poprvé převažují brněnské bary nad pražskými. Postaraly se o to Bar, který neexistuje, Super Panda Circus a Spirit Bar.
Včerejší úspěch Super Panda Circusu v Czech Bar Awards. Obhajoba Nejlepšího designu a Nejlepší cocktail bar k tomu!
Barmanka Hana Graclíková zvítězila v českém finále soutěže Beefeater MIXLDN a bude tak reprezentovat Českou republiku v únorovém světovém kole v Londýně.