29. 10. 2014
Když přijdete do newyorského podniku Pearl & Ash a mrknete do nápojového lístku, najdete v něm vše, co byste na takovém místě v době aktuální „koktejlové renesance“ očekávali. Od důmyslných kompozic drinků po rafinované ingredience jako je celerovo-limetkový džus.
Schází však chlast. Nejsilnějšími složkami koktejlů tady jsou vinné digestivy nebo portské.
Nízkoalkoholické koktejly za oceánem už nějaký čas obsazují bojiště a kapacity oboru předpokládají udržení nastaveného kurzu. V současnosti nenajdete v New Yorku mnoho barů, které by neměly na lístku alespoň jeden „low-proof“ koktejl. Jejich bázemi většinou bývají likéry či aromatizovaná vína.
„Nízkoalkoholické koktejly paradoxně bývají chuťově značně výrazné a také se s nimi dá zažít legrace,“ tvrdí dlouholetá přední americká barmanka Lynnette Marrero. Lynnette je prezidentkou Dámského spolku na ochranu ohrožených koktejlů, jenž se stará o obnovu téměř zapomenutých starých receptur a jejich následnému vypouštění do divočiny, rozuměj amerických barů.
PÁR SNADNÝCH RECEPTUR
Americano
Campari, sladký vermut, soda
Mimosa
Pomerančový džus, sekt
Fernando
Fernet, vermut, likér Galliano L’Autentico
Grand Coffee
Káva, cukrový sirup, kapka Grand Marnier
Vyhledávaná koktejlová konzultantka dává za nízkoalkoholický příklad tvorbu další newyorské barmanky Natashi David. Ta nedávno proslula koktejlem s dostatečně hipsterským názvem The Selfie. Složení? Dva díly aperitivního vína Lillet rosé, jeden díl aperitivu Bonal, půl dílu Campari, půl dílu malinového sirupu a jeden díl perlivé vody.
Podle mixologů roste počet těch zákazníků, jež si chtějí objednávat drinky s takovým obsahem alkoholu, který na ně nepůsobí jako anestetikum. „Jsou schopní si dát lehký koktejl před večeří, a pak přejít na víno, aniž by měli dojem, že je někdo praštil do obličeje,“ říká Ehren Ashkenazi, ředitel newyorského podniku The Modern pro New York Post.
Díky jemnějšímu charakteru si totiž tyto drinky neuzurpují veškerou kapacitu chuťových pohárků v ústech a jsou tak příjemnějším doprovodem zážitkové večeře než jejich klasické protějšky. Navíc se hned tak neomrzí. Saké, vermuty, rostoucí sortiment bitterů, čaje, infuzované sirupy, čerstvé bylinky a vína všech možných regionů, barev či aromatizací, to je pestrý výběr pro vytvoření nespočtu chuťových kombinací.
Neopomínejme ani ekonomickou stránku věci. Aperitivní koktejly jsou sice o něco levnější než vysokooktanové old fashioned, protože se ale příjemně pijí, člověk jich snadno zkonzumuje více a dá tak vydělat hospodskému. A vlastníci barů si to moc dobře uvědomují.
To vše ale neznamená, že by silnější drinky vycházely z módy. Stále tvoří většinu objednávek a v dohledné době se tahle houpačka na druhou stranu určitě nepřeváží.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Brněnští barmani si neustále připomínají zásady responsible servisu.