28. 7. 2015
Autor: Michael Lapčík
Posbírejte si vše pozoruhodné, co jste kdy ve světě spatřili, do jednoho uzlíčku, odvandrujte k Temži a někde poblíž vysypte. Gratulujeme, právě jste stvořili londýnskou čtvrť Soho.
Člověka, který tu nikdy předtím nebyl a ani moc necestoval, čeká nápor na konvencemi svázaný mozek. A to především, až se vydrápete z přeplněné podzemky a přijdete na začátek Old Compton Street, která platí za společenské centrum gay komunity. Hoši v kšandách s odhalenou hrudí postávající v párech před tanečními kluby tady zůstávají kolemjdoucími nepovšimnuti s naprostou samozřejmostí, jako když jde nekuřák kolem trafiky.
V téhle houštině neřestí a uvolněné morálky najdete také skvělé barové podniky. Jeden takový maličký, s minimalistickým logem v podobě tiskacího písmena T, se krčí mezi prodejnou erotického prádla a americkým bistrem s červenými sedačkami a křiklavými neony. Termini.
Míříme sem z více důvodů. Bar byl na letošních Tales of the Cocktail nominován mezi čtyři nejlepší v kategorii Best New International Cocktail Bar. Za rozjezdem podniku stojí mixologická hvězda světového formátu Tony Conigliaro. A v personálním obsazení se obtiskla česko-slovenská stopa.
„Bar o velikosti poštovní známky. Večer je to tu rameno na rameno,“ praví internetové recenze, a jakmile vkročíte dovnitř, dáte jim za pravdu. Vleze se sem maximálně 25 lidí, takže rezervace je ve večerních hodinách nutností. Ve všedním odpoledni ale máme kromě jednoho páru celý prostor pro sebe.
Termini je jméno hlavního vlakového nádraží v Římě. Právě to často bývalo výchozí stanicí, odkud obzvláště v polovině minulého století mířily tisíce Italů za novým životem v Británii. Mnoho z nich si pak otevíralo živnosti přímo v multikulturním Soho, část z nich funguje dodnes. To není případ Termini otevřeného v prosinci minulého roku, snaha o dobovost a tématiku interiéru je zde však zřetelná.
Nad řadou maličkých kavárenských stolků se vyjímá dekorace v podobě velkého cestovního kufru. Malý bar se čtyřmi židličkami zase zdobí velký červený kráječ italské šunky. Nádherně vypadající kávovar klasického střihu značky Faema hosty ujišťuje, že v tomhle podniku to s kávou myslí smrtelně vážně. Zvláště když má v podniku svůj podíl také Marco Arrigo, zakladatel University of Coffee v Islingtonu.
Kromě kávy se tu specializují na Negroni, jež podávají ve třech verzích – Classico, Superiore a Rosato. Snad i to je důvodem, proč londýnští baroví povaleči doporučují Termini využít jako aperitivní bar před večeří. Koktejlové menu je jinak vcelku minimalistické, jak byste od stylového podniku čekali. Kromě Negroni ještě 5 dalších koktejlů, světové klasiky ale prý obsluha na vyžádání také zvládne.
Trošku jsme doufali v to, že se v Termini setkáme s Robinem Kolkem, českým barmanem, který loni v národním kole prestižního Diageo World Class obsadil druhou příčku. Dnes má volno, češtinu přesto využijeme při konverzaci s jeho slovenským kolegou Zdenko Michlíkem. Ten nám s radostí prozradí několik zajímavostí ze zákulisí místní scény a slibuje, že nám při odchodu napíše lísteček s tipem a adresou na další bar.
Upozorní taky na plakátky, jež visí na zdi nad námi a propagují zdejší tři varianty Negroni. S trochou fantazie vypadají jako moderněji vyvedená díla Alfonse Muchy. Jejich autorem je žádaný londýnský tatér Mo Coppoletta, který se v chodu Termini angažuje. Mo se narodil na italském venkově poblíž Verony a zdobením kůže se začal zabývat v 27 letech. Díky nápaditě odvedené práci se stal brzy známým a v roce 2003 založil v Londýně vlastní salon. Kresby na stěně si můžete koupit, připravte si však na to částku v řádu stovek liber.
Po dopití skvělého hořkého drinku je čas vyrazit a pokračovat v poznávání dalších londýnských novinek posledního roku. Později večer mi ještě z Termini přijde esemeska. „Zabudol som Vám napísat názov toho baru, ktorý som Vám odporučil. Volá sa to Cahoots. Pěkný večer. Zdenko Michlík/Bar Termini.“
Díky!
Originalita sama. V Česku jste zřejmě v žádném podobném baru ještě nebyli. Tento týden otevírá Super Panda Circus.
Před pár dny otevřela mezi barmany nejočekávanější letošní novinka - bar L'Fleur, jehož autorem je osobnost českého barmanství Miloš Danihelka.
Co s duší člověka udělá 22 hodin strávených ve skoro nonstopu? Testovali jsme to v našem novém brněnském podniku 4pokoje.