1. 8. 2014
V kvalitnějších českých pivnicích můžete už několikátou sezonou popíjet piva amerických typů ejl. Jde z naprosté většiny o produkci tuzemských minipivovarů, které reagují na jejich čím dál zřetelnější oblíbenost. O tom, jak americké pivo zaplavuje starý kontinent, referuje čerstvý článek zpravodajského serveru Huffington Post. Z něj jsme převážnou část následujícího příspěvku čerpali.
Pokud bychom chtěli hledat ukázkového reprezentanta jakési „americké pivní revoluce“, volba by pravděpodobně padla na pivovar Stone z jižní Kalifornie. Ten od svého založení v roce 1996 na trh nelítostně chrlí nachmelené pivo typu IPA či várky výrazné chuti – za všechny jmenujme třeba Arrogant Bastarda, ejl o 7,2% alkoholu. Tahle intenzivně chutnající anti-ležáková mašinérie o mnoha pokračováních doslova dobyla Státy.
Vypadá to, že drzá expanze podniku nezná mezí. Spoluzakladatel pivovaru Stone Greg Koch v tomto týdnu vycestoval do Berlína, aby změnil zajetá pravidla hry. Stone přebuduje jednu z opuštěných berlínských továren na uhlí na svůj první zámořský pivovar. Ten bude vyrábět sérii agresivně hořkých IPA kalifornského charakteru a silné ejly. Pivo je samozřejmě určeno k evropské distribuci. Podle plánů celý projekt zabere 14 až 20 měsíců.
Před třiceti lety by se idea otevření amerického pivovaru v Evropě setkala s výsměchem. Teď to vypadá, že americká piva už k smíchu nejsou. „Existuje obrovský respekt k tomu, čeho americké pivovarnictví dosáhlo,“ tvrdí Will Hawkes, současný britský pivní publicista roku, pro zpravodajský server Huffington Post. „Lidé ten americký chmelový nádech vyžadují. Chtějí pivovary, které se nebojí experimentů.“
PIVNÍ SLOVNÍČEK
Ejl (ale). Druh svrchně kvašeného piva. V českých zemích se vařívalo z pšenice, ale s vynálezem ležáku upadlo v zapomnění. Dnes u nás prožívá renesanci díky produkci především menších pivovarů. Oblíbená je především americká, silně nachmelená varianta.
IPA. Zkratka pro India Pale Ale. Původně svrchně kvašené britské pivo určené k exportu do koloniální Indie. „Ve druhé polovině 20. století téměř zanikl. O jeho oživení a reinterpretaci se postarali američtí sládci, kteří jako India Pale Ale začali nazývat silnější a více chmelenou verzi amerického Pale Ale (cca 7 % alkoholu),“ uvádí web pivnirecenze.cz.
Craft beer. Do češtiny zatím nepřeložený termín. „Je to pivo, které se vyrábí tradičně, bez záměrného snižování kvality kvůli levnější výrobě, a pouze ze základních surovin. Většinou, ale ne nutně, v menších várkách a v minipivovarech,“ popisuje jej web pivniklenoty.cz. Je to prostě opak europiva.
Bývalo zvykem, že americké pivovary čerpaly inspiraci z Belgie, Británie nebo Německa. Kruh se však uzavřel. Producenti z celého světa nyní pošilhávají po americké pivní scéně a opisují. Pár příkladů? Novozélandský 8 Wired se specializuje na vysoce hořká piva. Australský Feral využívá pro své IPA chmel pěstovaný v Americe. Italské Toccalmatto vyrábí nachmelenou citronovou IPA Zona Cesarini.
Skandinávie je do stylu IPA poblázněná celá. Dánský To Øl, norský Nøgne Ø, švédský Omnipollo. Pokud jde o Británii, některé z nejlepších pivovarů jako Siren nebo Moor provozují Američané. Jiné, Magic Rock nebo BrewDog, zase vypadají jako americké pivovary, jež se shodou okolností ocitly na ostrovech.
Americké pivo se stalo silným vývozním artiklem. Originály čepují restaurace a bary v Madridu, Kodani i Praze. Pro ilustraci mrkněte třeba na nabídku pražského podniku Zlý Časy.
Tuto raketově rostoucí popularitu podtrhují údaje obchodní skupiny Brewers Association. Ta se orientuje na program rozvoje amerického exportu a čítá 90 členů. Vývoz zámořských „craft“ piv loni narostl o 43 procent v odhadované hodnotě 73 milionů dolarů. „Šíříme kulturu craft piv po celém světě. Kvůli chuti,“ tvrdí spoluzakladatel skupiny Eric Wallace.
Problémem je, že chutě ne vždy rády cestují. Nejpopulárnější IPA je zároveň také nejnáchylnější. Dálkovou přepravou se z piva vytrácí ceněná aromata. Řešením má být podle Wallace lodní doprava s vyspělým chlazením. Pak také instrukce místním distributorům, barům a prodejcům, aby piva skladovali v chladu.
V newyorském Brooklyn Brewery vědí o dlouhodobých přínosech exportu své. První zásilku poslal na lodi do Japonska už v roce 1989. Dnes pivovar distribuuje více jak 30 procent produkce v mezinárodním měřítku. Klíčové zákazníky nachází ve Velké Británii, Francii, Austrálii, Brazílii a Švédsku. Především Švédsku. „Je to po New Yorku náš druhý největší trh,“ přiznává generální ředitel Brooklyn Brewery Steve Hindy. Dodává však, že svou roli v tomto případě hraje i geografie. „Poslat pivo lodí přes Atlantik je snazší, než jej vézt na kamionu do Kalifornie. To je prostý fakt ze světa dopravy.“
Brooklyn je ve Skandinávii natolik populární, že pivovar uzavřel partnerství s místním Carlsbergem, na jehož základě ve Stokholmu otevře pivovar New Carnegie. Z výrobní linky tady ale bude vyjíždět originální produkce, nikoliv ta brooklynská. Pokud totiž švédové chtějí pít newyorské pivo, koupí si přímo to z New Yorku. Brooklyn nicméně hodlá kráčet ve šlépějích Stone a v několika příštích letech taktéž chce otevřít pivovar v Berlíně. Rozbíhají se i plány na uskutečnění podobného počinu v Asii.
„Mám ohledně těchto událostí smíšené pocity. Ať už jsem cestoval po Americe nebo světě, pátral jsem po místním pivu. Stejně jako jsem nenavštěvoval globální restaurační řetězce, ale chtěl ochutnat, co uvařili místní. Nechci jíst v indonéském Mc Donaldu. Tak proč bych měl v Číně pít brooklynský ležák, když si můžu dát pepřem infuzivané Honey Ma z pekingského pivovaru Great Leap?“ vyjadřuje svůj názor dopisovatel Huffington Postu Joshua M. Bernstein.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
Nebaví vás jen tak sedět u piva? Tady s ním můžete obchodovat. Přímo od stolu.
Hosty chce pivnice spadající pod značku Ambiente lákat především na ošetřené pivo a poctivou kuchyni.