21. 8. 2015
Autor: Michael Lapčík
Křivolaké uličky historického jádra Českého Krumlova jsou nyní, na špici sezony, plné turistů. Nad jihočeským skvostem zapsaným na seznam UNESCO se povalují letní mračna, která po chvilce začínají přidávat vodu do protékající Vltavy, vodákům zápasícím se šlajsnami k nelibosti.
Bary po celé České republice se zapojily do kampaně Twist your own Czech sour, kterou pořádá likérka Rudolf Jelínek. Jejím cílem je upozornit na to, že i ze slivovice se dají vytvořit koktejly té nejvyšší kvality. Každý bar má za úkol vymyslet vlastní twist na drink typu sour postavený na slivovici. Vítěz bude vyhlášen v listopadu. Mediálním partnerem akce je magazín Nepiju břečky.
Míst k přečkání prudké přeháňky je tady v podzámčí dostatek. Starobylá čtvrť Latrán bývala kdysi ve středověku hrdým samostatným městečkem, které však postupnému připojení ke Krumlovu neuniklo. Jeho zachovalé domy dnes zhusta vítají turisty – místo měšťanských sídel z nich jsou restaurace, kavárny a obchody.
V jednom takovém domě z počátku 15. století dnes sídlí Zapa bar, podnik v jižních Čechách vyhlášený svými míchanými drinky. Za renesanční fasádou se skrývá pozoruhodný, nepříliš prosvětlený sklepní prostor, jemuž dominuje stěna ze skalního masivu. „Asijští návštěvníci se domnívají, že jsme ji sem nastražili uměle. Je to ale poctivá skála, miliony let stará,“ uvádí věci na pravou míru majitel baru Ladislav Glaser.
Tenhle dvoupatrový sklep, v němž se nyní konzumují vybrané nápoje, před staletími sloužil jako sklad dřeva a uhlí, v jeho spodním patře se pak skladovaly potraviny a led. Ten se brával z řeky, což by dnes již nebylo možné. Vltava tady totiž v posledních letech nezamrzá.
Zapa bar před 15 lety založily dvě jihočeské barové osobnosti – Zdeněk Hejtmánek a Pavel Vyčítal. Ve svém oboru se tito pánové pohybovali už za minulého režimu, působili například v hotelu Horizont na Šumavě. Za nějaký čas se jejich cesty rozešly a Pavlovi Vysloužilovi zůstala kavárna naproti Zapy. „Začínal jsem tu před osmi lety, pan Hejtmánek bohužel loni na podzim zemřel, tak jsem bar po něm převzal já,“ vysvětluje Ladislav Glaser.
Současnému řemeslu se musel učit zcela od píky – je totiž vystudovaným elektrikářem. Od středoškolských let ale chodil na brigádu do hospody, kde si vše rychle osvojil. K elektřině se vlastně ani nikdy nedostal. „V hospodě jsem měl asi čtyřikrát větší výplatu, což mou volbu ovlivnilo,“ přiznává.
Zapa se stylem koktejlů ještě dlouho po překonání milénia vezla na vlně devadesátých let. Včetně loňského menu. Teď se tu snaží Mojita a Pinacolady odsunout na vedlejší kolej a startují modernější trendy.
„Lidi by to naráz nestrávili, takže jsem devadesátky v menu nechal a nazval je Evergreeny let minulých. Jinak ale radši mícháme svoje věci, specialitou je drink dne. Na každý den jiný, podle sezony. Momentálně je podáváme v populárních zavařovacích sklenicích,“ prozrazuje šéf Zapy. Aktuálně letí okurky, oblíbené jsou také bylinky přímo z barové zahrádky.
Že u stolků převažují turisté nad místními, to asi nikoho nepřekvapí. Díky nim v prodeji jednoznačně vede skotská single malt whisky, pijí ji anglicky a německy hovořící. Na druhém místě se umisťují absinthy. O čemž se ostatně okamžitě přesvědčíme.
„Dobchy den, Absint? Echte? Welche perzent, siebzich?“ zajímá se příchozí host se svou skupinkou. Za chvíli už na stůl dostává fontánku s vodou a panáky zelené víly…
Kosher slivovice R. Jelínek 5letá
Citronový fresh
Domácí skořicový sirup
Stařený stout Benedict
Povidla
Sušený bílek
Becherovkový prach
Ozdoba: restovaná švestka se slaninou, tymián, pomerančová kůra
Kombinace piva a povidlových chutí je podle Ladislava Glasera momentálně v kurzu. CK ve jméně znamená zkratku Českého Krumlova. No a díky temné barvě drinku se k němu druhá, lehce hororová polovina názvu, hodí. „Rád mixologicky pracuji s pivem, do budoucna bych chtěl mít na menu tři takové drinky,“ dodává.
Originalita sama. V Česku jste zřejmě v žádném podobném baru ještě nebyli. Tento týden otevírá Super Panda Circus.
Před pár dny otevřela mezi barmany nejočekávanější letošní novinka - bar L'Fleur, jehož autorem je osobnost českého barmanství Miloš Danihelka.
Co s duší člověka udělá 22 hodin strávených ve skoro nonstopu? Testovali jsme to v našem novém brněnském podniku 4pokoje.