13. 10. 2014
Listí na většině stromů ještě ani nestačilo zežloutnout, hypermarkety prozatím neodstartovaly předvánoční kampaně a po kalendářích nebo diářích na příští rok se také v tento moment málokdo shání. To však nevadí Peteru Eichhornovi, německému publicistovi zabývajícím se barovou kulturou. Ve svém právě vydaném Mixology Bar Guide 2015 Eichhorn předpovídá barové trendy, jež by měly v následujícím roce hrát prim.
1. Sudové zrání
Že dřevo blahodárně působí na nápoje, to dobře vědí nejen milovníci whisky, rumu nebo barikových vín. Mnoho mixologů nyní experimentuje s malými i velkými sudy, aby v koktejlech vyvolali více chuťových nuancí. Barový pult může ozdobit také dvojí nabídka toho samého koktejlu – v čerstvé i stařené verzi, pro srovnání.
2. Mléko
Mléčné bary z dob socialismu, kde jste si zároveň pochutnali na chlebíčcích, mléčných koktejlech i koláčích připravených z kvalitních surovin, bohužel zmizely v propadlišti dějin a zatím nikdo nenašel odvahu s takovým konceptem znova vyrukovat. Mléko, zapomenutá ingredience, zažívá návrat v eggnogu, coladách nebo milkšejku. Pokud máte cestu do Hamburku, určitě vyzkoušejte kefírovou margaritu, jejíž autorkou je barmanka Bettina Kupsa.
3. Vermut
Aperitivy postavené na víně jsou barmanovou starou známou. V koktejlu může každá přísada jemně ovlivnit výslednou chuť, který pak díky tomu fascinuje hosty. Ambici být takovým jazýčkem na vahách má vermut. Ať už ve sladké nebo suché variantě, někdy kořeněnější, jindy sladší. Právě z téhle rozmanitosti lze těžit.
4. Gin Tonik
Konec jeho oblíbenosti není na dohled a bary tak od dodavatelů objednávají stále nové značky ginů. Počet něčím vylepšených ginů, ať rumovou dochutí, kokosem, nebo vyzráním v sudech, irituje jalovcové puristy. Potom tady máme návrat staré tradice v podání ginu typu Old Tom. To všechno provokuje výrobce toniků, aby přicházeli s další paletou chutí a prémiovými sériemi. Tahle móda prostě pokračuje…
5. Nízký obsah alkoholu
Lehké letní koktejly mohou osvěžit i jindy než za horka. Barmani je v jejich dostatečně vypiplaných verzích berou jako alternativu pro celoroční podávání. Často se vyznačují nízkým až nepatrným obsahem alkoholu. Aperol, vermuty či Lillet přinášejí přehršel chutí a aromat, aniž by musely bůhvíjak opíjet.
6. Řemeslná piva
Pivo v baru, to bylo vždycky zajímavé a trochu ožehavé téma. Z takových podniků dnes mizí nudné a průměrné kusy. Jejich místa zabírají kuriozity z malých pivovárků, hutná piva vařená podle starých tradičních receptur a globálně již značně oblíbené ejly a IPA.
7. Paříž
Celá Paříž sní o lásce. A o lepších koktejlech. Éra Šípkové Růženky je, zdá se, u konce. Přišel princův polibek v podobě místní nové barmanské generace. Podniky jako Little Red Door, Le Lockwood, Experimental Cocktail Club nebo Dirty Dick umisťují francouzské hlavní město na mapu barových nadšenců.
8. Práce s texturou
Její rozmanitost je součástí radosti z koktejlu. Upravovat ji lze pomocí pěny, jemné ledové tříště nebo hraním si s různou konzistencí použitých tekutin. Rty, jazyk a patro si užijí zajímavého stimulantu.
9. Koňak
Comeback koňaku. Kladný vztah k historickým barovým knihám z 19. století ze strany nové barmanské generace charakterizuje její vztah ke klasickým drinkům. Nezapomínejme, že mnohé z těchto drinků jsou postavené právě na koňaku.
10. Na míru šitý led
Led je součástí každého koktejlu, a přesto barmani práci s ním někdy poněkud opomíjí. Přitom tolik možností leží ladem! Různé tvarové formy, vyřezávání do kuliček, nebo rovnou masivní ledový blok obstarávaný barmanem s pilou v ruce. Také je možné změnit barvu i chuť ledu.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Brněnští barmani si neustále připomínají zásady responsible servisu.