17. 2. 2014
Jaký bude? Prognostici a odborníci všech mysitelných disciplín se pravidelně snaží předpovídat, co přinese nastávající či čerstvě započatý rok v jejich oboru. Nedbajíce při tom upozornění amerického akademika a investičního poradce N. N. Taleba, autora přelomového bestselleru Černá Labuť, že jakákoliv taková predikce, a to včetně ekonomických prognóz, má hodnotu věštby z kávové sedliny. Do předpovědí trendů pro rok 2014 se před časem pustily i kapacity barmanského oboru. Přečtěte si, jak je interpretovaly některé světové portály.
Jeden z nejuznávanějších světových barmanů a člen představenstva magazínu Liquor.com Dale DeGroff zhodnotil rok 2013 jako rok ochucených lihovin, jichž přinesl stovky druhů. Prý je to dobrá zábava, ale neviditelná ruka trhu si tyhle vychytávky nakonec vytřídí po svém. Konzumenty připravuje na častější využíání umami. Po sladké, slané, hořké a kyselé jde o pátou chuť, v masovém měřítku reprezentovanou především glutamátem sodným. DeGroff uvádí přitažlivější příklad – Italian Martini připravované s olivovým olejem a strouhaným parmazánem.
Web dále předpovídá pokračování trendu vzrůstající obliby ginu a kvituje vytřibování sáhodlouhého seznamu ingrediencí, z nichž dnešní vůdčí barmani míchají své nápoje. Budou se údajně soustředit na ty přísady, které vybalancují výslednou chuť drinků. „Tento trend povede k ustanovení nové sorty klasických míchaných nápojů, dle nichž budou následující generace definovat Druhou zlatou éru koktejlu, v níž se nyní nacházíme,“ sděluje Liquor.com svým čtenářům.
Jedny z nejprodávanějších novin ve Spojených státech, New York Daily News, citují Davida Riose, španělského barmana ověnčeného prestižním světovým titulem Diageo World Class 2013. Tvrdí, že seriózní mixologové se vrátí ke kořenům a zaměří se na „mistrovské provedení čistších a jednodušších drinků.“
Barmani roku 2014 si prý mají dávat záležet na dosažení přesnosti poměrů jednotlivých složek nápoje pomocí jiggeru (odměrky ve tvaru přesýpacích hodin). Tím bychom měli být blíže k vyřešení dlouhotrvajícího sporu o to, jakou metodou určovat poměr ingrediencí. Zdatným konkurentem jiggeru je doposud free pour, tedy odměřování množství tekutiny odhadem za pomoci nálevky upevněné na hrdlo láhve. „Pokud chtějí bartendeři zachovat dobrou pověst řemesla, musí se z jiggeru stát jejich nepostradatelný nástroj. Stejně jako to mají šéfkuchaři s nožem. Míchání drinků vyžaduje přímo matematickou přesnost,“ přesvědčuje David Rios. V souladu s DeGroffem predikuje zdokonalování klasických koktejlů, přidává však také další rozvoj molekulární mixologie.
NY Daily News dále zveřejňují názor newyorských gastrokonzultantů Bauma a Whitemana. Ti prorokují nástup lahvovaných koktejlů v podání zdatnějších barmanů. Trend je prý v souladu s rozšířením SodaStreamu a dalších příbuzných zařízení do nezanedbatelného počtu domácností. Předvídají častější použití ochuceného ledu a podobně jako Liquor.com i vzrůstající produkci ginu.
Web Restaurantgirl.com sází na zvýšený zájem o korejský rýžovo-obilný destilát sodžu, pokračující renesanci cideru, narážení vína na čep a samozřejmě triumfální návrat klasického koktejlu. Autoři Womanandhome.com zase míní, že módním hitem by se mohly stát drinky infuzované slaninou a sýrem s modrou plísní.
Splnily podle vás první měsíce roku 2014 alespoň částečně některá z očekávání?
K třetím narozeninám dostal Super Panda Circus nové koktejlové menu i hromadu interiérových úprav. Přijdete si zahrát se svým barmanem o drink?
Kampaň na dva miliony korun trvala jediný den. Z barmanské limonády se stal profesionální produkt.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.