5. 1. 2015
Autor: Michael Lapčík
Už víte, na jaké pití se letos zaměříte? Americký magazín Forbes se na to zeptal několika expertů zaoceánské nápojové gastronomie a obdržel zajímavé odpovědi. Přečtěte si něco o pozoruhodných likérech a vínech.
Amaro
Po dobrém jídle se většinou těšíme na sladký dezert. Skvělým digestivem po hlavním chodu však může být i hořký italský bylinný likér Amaro. Zvláště, pokud jste se nacpali k prasknutí. Existuje v mnoha různých provedeních co se chuti i síly týče. Třeba Braulio Amaro je alpský, mátový, svěží, ale nikoliv agresivní.
„Pokud jste připraveni zahrát si první ligu, jsou mými nejoblíbenějšími Amaro Dell’erborista a Amaro Sibilla od výrobce Varnelli. Nejsou to žádné začátečnické likéry. Jsou svěží, medové a s velmi intenzivním závěrem,“ doporučuje své favority Hristo Zisovski, nápojový ředitel gastronomické skupiny Altamarea.
Nocino
Opět se podíváme do Itálie, tentokrát na podomácku vyráběný likér Nocino. Díky svému jemně ořechovému a kořeněnému aroma je vhodný k poobědovému párování s pudinkem a jemu příbuznými dezerty. Při troše píle si své nocino můžete v klidu vyrobit doma. Inspirujte se následujícím receptem z dílny magazínu Imbibe.
Rozčtvrťte 16 zelených vlašských ořechů. Umístěte je spolu s oloupanou kůrou z jednoho citronu do čisté, uzavíratelné sklenice. Zalijte 750 mililitry kvalitní vodky a uchovejte alespoň 40 dní na chladném a temném místě. Po této době na pánvičce smíchejte hrnek cukru, jednu celou skořici a půl hrnku vody a mírně povařte, dokud se cukr nerozpustí. Ochlaďte, vyjměte skořici, zceďte ořechy a kůru z likéru, přidejte právě uvařený sirup a uložte na dalších 40 dní. Nakonec přeceďte.
„Recepty na nocino se mohou mírně lišit. Někdo použije více cukru, jiný přidá další koření jako hřebíček či kardamom. Experimentovat se dá s časem odstátí. Čím déle, tím znatelněji se likér zjemní,“ radí Erik Ellestad, barman ze San Francisca.
Sherry
Ve střední Evropě málo probádané, ve světě však znovuobjevené a velmi oceňované alkoholizované víno ze španělské Andalusie. Impozantní chuťovou škálou jeho jednotlivé druhy zahrnují na jedné straně nejsušší, na druhé pak nejsladší vína na světě.
„Pojem sherry je světě vína ekvivalentem všestrannosti a naprosté výstřednosti. Prostě neexistuje nic podobného. Jakmile se do něj zamilujete, stává se pro vás nenahraditelným,“ opěvuje sherry šéfredaktorka magazínu Punch Talia Baiocchi.
Manažerka newyorských restaurací Landmarc, Victoria Levin, doporučuje Palo Cortado Antique z produkce vinařství Fernando de Castilla. Jde o příklad elegantní všestrannosti od špičkového výrobce. Cítíte v něm oříškové, pikantní i sladkokyselé tóny. Více o sherry si přečtěte v našem článku.
Gruzínská vína
Spousta běžných konzumentů zřejmě ještě žádné vino z Gruzie neochutnala. Tamní hrozny spíše známe ve spojitosti s jiným produktem – brandy. Vinařství má však v této zakavkazské zemi obrovskou tradici. Je doloženo, že vinnou révu tady pěstovali už před 8 tisíci lety.
Není to pouze historie, co by vás mohlo k pití gruzínského vína svést. „Zdejší ročníky 2012 a 2013 byly lepší než kterékoliv předešlé,“ tvrdí publicistka Alice Feiring, jež si zamilovala vína z gruzínského kláštera Alaverdi. Gruzie je navíc výborným úvodem do problematiky oranžových vín, o nichž se čím dál častěji mluví. Tuto metodu zde totiž s oblibou používají. „Oranžová vína jsou někdy tvrdá s přemírou taninů. Ale ta gruzínská vynikají šťavnatostí a skvělou vyvážeností,“ dodává Alice Feiring.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Brněnští barmani si neustále připomínají zásady responsible servisu.