15. 10. 2015
Autor: Michael Lapčík
Pijte, co chcete. Na co máte chuť. Nikdo vám přece nemůže nařizovat, jak si svůj večer v baru máte užívat. Existuje však „ale“. I když to třeba ne všichni přiznají, tak špičkoví barmani si o některých drincích myslí své. Patrick Williams, manažer americké sítě barů Punch Bowl Social, vybral na webu Thrillist sedm drinků, které k pití spíše nedoporučuje.
Jeho kolekci hanby jsme konfrontovali s komentářem brněnského barmana Honzy Vodičky. Ne ve všem se tihle dva koktejloví odborníci shodují. Rčení „co člověk, to názor“ prostě platí i tentokrát. Nutno ještě podotknout, že některé z následujících koktejlů jsou vyloženě americkou záležitostí, takže se u nás s nimi pravděpodobně nesetkáte.
1. Mimosa
Šumivé víno, pomerančový džus
Superpopulární nápoj, jenž je součástí kultury brunchů, tedy pozdních snídaní. Nikdy jsem nebyl jeho fanouškem, protože zpravidla obsahuje méně kvalitní šumivé víno. Lidé oceňují nižší cenu drinku a pijí, dokud nepřeberou. A pak dělají hloupé věci.
Honza Vodička: Podle etikety je šumivé víno jediným alkoholickým nápojem, který můžete pít k snídani. Osobně si radši dám zvlášť čerstvý džus, zvlášť skleničku šumivého vína, a vůbec se za to nebudu stydět.
2. Appletini
Vodka, jablečný likér, triple sec
Byl hvězdou druhé poloviny 90. let, pronikl díky seriálům na televizní obrazovky a v Americe jste si ho mohli objednat v posledním zapadlém steakhousu. Bohužel stále ještě zcela nevymřel. Hosté, kteří si Appletini objednávají, mají rádi sladší nápoje, ale destiláty v nich obsažené jim nechutnají. A co se týče kvality, nežádají mnoho.
Honza Vodička: Američané jsou obecně příznivci sladších chutí, takže tenhle drink je něco pro jejich jazýčky. V roli digestivu bych ho překousl.
3. Amaretto sour
Amaretto, cukrový sirup, citronový fresh
Pokud si někdo tenhle drink objedná, chceme po něm občanku. Je příliš jednoduchý, kýčovitě přeslazený, nevybalancovaný.
Honza Vodička: Líbí se mi na něm, že zatímco whisky nebo pisco nejsou nápojem pro každého, nenáročnou chuť Amaretta v tomto drinku skousne leckdo. A pak se třeba díky němu začne zajímat i o sofistikovanější koktejly.
4. Long Island Iced Tea
Tequila, vodka, rum, triple sec, gin, citronový fresh, sirup Gomme, kola
Co si na baru objedná parta mladíků, když se chce co nejrychleji opít? Jasně, Long Island Iced Tea. Ten obsahuje opravdu nadměrné množství chlastu, koktejl sám o sobě ale není ukázkou barmanského umění a pečlivosti.
Honza Vodička: Rád jej přirovnávám k pohádce o tom, jak pejsek s kočičkou vařili dort. Nebo-li „co bar dal“.
5. Seven & Seven
Whiskey Seven Crown, 7Up
Nazývám ho ukázkovým svatebním drinkem. Říkáte si, že si ho objednáte, protože nevíte, co tam budou mít. Častokrát vám do toho dají jakoukoliv whisky a limonádu. Přitom existuje tolik jiných možností. Je to drink pro toho, kdo nehledá něco nového a nežádá mnoho. A já právě tu touhu po jistotě neuznávám.
Honza Vodička: S názorem docela nesouhlasím. Jde o klasický dvousložkový highball, tím není daleko od populárního gin toniku. Je podobný Lynchburg Lemonade, kterou v Česku máme docela rádi.
6. Lemon Drop
Vodka, citronový fresh, triple sec, kostka cukru
Ukázkový drink z rozluček se svobodou. Soukromě jsem ho pojmenoval jako Dívka na vdávání, protože když se v baru sejde skupina žen, častou objednávkou je právě Lemon Drop. Chutná jako sladká limonáda. Pokud však máte k dispozici prémiové suroviny, můžete tenhle koktejl vytáhnout solidně nahoru.
Honza Vodička: Za sebe upřednostním spíše klasickou White Lady, klidně bez bílku. A pokud byste chtěli mermomocí vodku, zkuste Gimlet.
7. Rum s kolou
Třtinový rum, kola
To je velké téma. Podle mě rum s kolou patří do kategorie nenápaditých drinků. Někteří lidé ho pijí po celá desetiletí, aniž by zkusili něco jiného. Proboha, proč? Navíc rum se pálí z cukrové třtiny, je sladký sám o sobě. Přidávat k němu fruktózový sirup je dle mého nezdravé.
Honza Vodička: Vytvořit dobrý highball není tak prosté. Musíte dodržet poměr mezi surovinami a drink správně dekorovat. Hlavně panák rumu nezalívejte dvěma deci limonády. Pokud recepturu dodržíte, zvládnete udělat vyvážený solidní drink i u sebe doma.
Barmanka Hana Graclíková zvítězila v českém finále soutěže Beefeater MIXLDN a bude tak reprezentovat Českou republiku v únorovém světovém kole v Londýně.
Rudolf Forman z Baru, který neexistuje zvítězil v soutěži značky Flor de Caña s drinkem Augusto. Podívá se díky tomu do Nikaragui.
Slaninové bitters, krusta z kyselých rybiček a samozřejmě nezbytné fermentáty. Další dávka koktejlové inspirace, tentokrát z víkendové Grand Prix CBA.