17. 7. 2016
Autor: Michael Lapčík
Když jste barmanem, který se snaží dělat svou práci špičkově a svým řemeslem doslova žije, přináší to kromě odříkání také benefity a obrovské zkušenosti. Mezi ně patří i cestování a účinkování za barovými pulty evropských metropolí.
Brněnský Super Panda Circus se na přelomu května a června transformoval v cestovní kancelář. Cílovými destinacemi byly Nizozemí a Francie, respektive amsterodamský bar Door 74 a pařížský podnik Little Red Door. Do obou pandí barmani přivezli ukázku z jejich aktuálního koktejlového menu. V několika zavazadlových bednách tak nechyběly ani populární Barbíny na skleněných konících k drinku Kýč jak bič.
„Amsterdam je velice zajímavý v tom, jak jsou jednotlivé podniky od sebe odlišné. Prostředí je tam uvolněnější, spíš párty než něco škrobeného,“ sumíruje své poznatky z cest barman Martin Hoffmann.
Kromě guestbartendingu v jednom z nejlepších holandských speakeasy – Door 74, který je maličký a najdete ho jen podle samolepky na poštovní schránce – se s brněnskými kolegy zúčastnil ještě amsterodamské barové show. Ta nabídla setkání s inspirativními personami jako Salvatore Calabrese či zakladateli římského Jerry Thomas Project. „Moc nás potěšilo, že při vyslovení jména Super Panda Circus věděli, o čem je řeč,“ dodává Martin Hoffmann.
Jestliže holandská barová scéna působí značně různorodě, pak podniky v Paříži, v nadsázce řečeno, patrně navrhovala vždy jedna a tatáž designérská kancelář. Jednotnému stylu tam vévodí francouzská okna do ulice, při vysokých teplotách otevřená.
„Mně nejvíc učarovaly skvělé barové snacky. Malé burgry s trhaným hovězím, rolky z natenko nakrájeného rare steaku se zeleninou, nakládané houby, sýry. V šest ráno jsme v nějakém nonstopu dostali úžasný hovězí bok, tatarák a šampaňské,“ oceňuje gastronomii země galského kohouta další z účastníků výjezdu, barman Matěj Coufal.
Pařížské publikum prý brněnské drinky hodnotilo velmi kladně, a to i přes rozdílné naladění národních chutí. Ve francouzských barech totiž často používají třeba hořec nebo trpký likér Suze, takže chuťový návyk tamních štamgastů je spíše ostřejší, štiplavější.
„Je super, že si můžeme jen tak odskočit z práce a zamíchat si v baru, který má dvě nominace na Tales of the Cocktail. Úžasná záležitost,“ podotýká ještě Martin Hoffmann.
Obě cesty byly totiž výsledkem působení zástupců Super Pandy na reykjavickém barovém summitu, který se na sopečném ostrově uskutečnil letos na jaře. Právě zde vzniklo navázání přátelství a myšlenka recipročních guestbartendingů s věhlasnými evropskými bary. Ostatně, dvojice z Paříže již v Brně hostovala, a amsterodamské kolegy to snad ještě v tomto roce čeká taktéž.
„A my už se těšíme na další cesty. Naše plány jsou veliké,“ přiznává trošku tajemně spolumajitel Super Panda Circusu Adam Vodička.
Kateřina a Tomáš ve Skotsku bodovali s kavárničkou Buchta. Nyní v Brně hledají místo pro svůj další projekt.
Bylo léto roku 2008 a svět se bál nastupující finanční krize. Antonín Suchánek to ignoroval a založil firmu na dovoz biodynamického šampaňského.
Nápojová evoluce, jídelní revoluce. To je ve stručnosti nové menu brněnského podniku 4pokoje, které včera vešlo v platnost.