16. 5. 2014
Pět let pobýval v Irsku, kde se zamiloval do whiskey. Svou lásku si odtud Zdenek Kortiš přivezl domů do Olomouce, kde před 11 lety otevřel na místě někdejšího rodinného baru nový podnik Black Stuff. Pozoruhodný irish pub v centru hanácké metropole.
V jeho členitém interiéru na vás starý ostrovní duch dýchne skrze původní architektonické prvky – dřevěné trámy, přírodní kámen, cihlové klenby. Dojem zdůrazní dřevěný nábytek, originální i moderní reklamní poutače, včetně těch světelných, a vitríny s řadami lahví od whisk(e)y. Pokud by filmaři potřebovali z nějakého důvodu na Moravě natočit scénu z irské hospody, museli by zamířit jedině sem.
Image nefalšovaného dublinského dýchánku podpoří pinta (0,56 litru) dobře známého stoutu Guinness nebo cideru Magners. Ostatně Guinness dal podniku jeho jméno. Black Stuff znamená černou hmotu a tomuto tmavému pivu se v Irsku přesně takhle přezdívá. Internacionálnost zdejšímu pivnímu lístku pak dodávají belgické a české speciály.
Skotská ambasáda v Olomouci
Loni v září se olomoucký Black Stuff stal ambasádou skotské whisky Ardbeg. Prestižní značka má toto diplomatické zastoupení po celém světě od Sydney po Stockholm, olomoucká základna je jedinou v České republice a druhou ve střední a východní Evropě. Ambasády nabízí nadstandardní nabídku produktů palírny čtyřikrát celosvětově oceněné za výrobu nejlepší skotské whisky. Zatímco na český trh se oficiálně dováží dva produkty, v Black Stuffu si můžete vybrat z 26 různých lahví. Prémiovou značku z oblasti Islay charakterizuje propracovaný marketing, jelikož spadá pod silný konglomerát Louis Vuitton Moet Hennessy.
„Čeští pivaři jsou už daleko otevřenější než kdysi. Je jim jasné, že pokud si objednají Guinness, dostanou hořký stout z praženého sladu obohacený o kávové tóny, a nikoliv české tmavé sladké pivo. Neporovnávají to,“ tvrdí Zdenek Kortiš.
Ten v Irsku pracoval jako banketingový manažer jednoho známého hotelu v Dublinu. Při prozkoumávání místní nápojové kultury nezůstal u piva a začal se zajímat o irskou whiskey. Znalostní základy mu položily veleznámé značky jako Jameson nebo Bushmills, pak se vášeň začala prohlubovat. Po návštěvě několika palíren obilnému destilátu propadl.
Jak vám každý znalec potvrdí, ta irská (whiskey) bývá jen introdukcí k mnohem rozmanitějšímu světu skotské (whisky). Schizofrenie Irsko versus Skotsko vedla k pozvolné transformaci Black Stuffu z irské hospody spíše na whisky bar. „Občas se mě někdo zeptá, jak můžeme mít v irském baru tolik skotské whisky. Mezi irskou a skotskou nevidím žádný střet zájmů a my se dnes profilujeme jako whisky bar. Nicméně na irskou whiskey nedám dopustit, i zde se dá velice dobře vybírat. Ke vstupu na trh se nyní připravuje několik nových produktů, takže se fanoušci irish whiskey mají v příštím roce na co těšit,“ poznamenává.
Kanárci útočí
Sedmadvacátá láhev Ardbegu do olomoucké sbírky přibude 31. května, kdy tady oslaví každoroční Ardbeg Day. Součástí programu bude představení nové limitované edice Auriverdes. Do češtiny se dá jméno přeložit jako „Kanárci“, což je přezdívka brazilské fotbalové reprezentace. Právě Brazílie hostí letošní fotbalové mistrovství světa. Jaké jsou parametry Ardbeg Auriverdes? Aroma: dehtovité a bylinné s nádechem moka. Chuť: kávový základ přechází do chutě uzené kořenové zeleniny. Znatelná je i příchuť slaniny uzené na javorovém dřevě doplněné uzeným lososem. Závěr je dlouho přetrvávající, snoubí se v něm kouřovitá nátura s vanilkou. Doporučená cena láhve je stanovena na 2199 korun.
Těžko ve východní části republiky najdete místo, kde mají více druhů whisk(e)y, než tady. Na lístku si můžete vybírat z asi pěti stovek. Dalších 400 až 500 lahví tvoří soukromou sbírku v zadním traktu podniku nashromážděnou při cestování po skotských whisky festivalech a palírnách. Jsou však neprodejné, neboť by se mimo jiné špatně určovala jejich tržní cena. Hodnota takových limitovaných festivalových plnění totiž po roce značně stoupne, ale kdo má na Hané odhadovat, jak moc?
Leckomu nezkušenému se z takového množství zatočí hlava. Bloudění mezi názvy skotských whisek, které vám lautr nic neříkají, ulehčí místní barmani. „Když host řekne, že pije raději rum, jsme schopní najít pro něj přesně tu single-maltku, jež mu zachutná. Třeba nenakouřenou z oblasti Speyside, s finishem v sudech po sherry. Díky krásným sladkým tónům je to přesně ta whisky, kterou pít, pokud jste ve světě single-maltů, tedy jednodruhových whisky, nováčkem,“ popisuje Zdenek Kortiš způsob, jakým si ke skotské pálence najít cestu.
Zážitek z poznávání nových vůní a chutí vám v Black Stuffu zpříjemní detaily v podobě karafy a kapátka na vodu. Kapka vody totiž v některých druzích whisky dokáže rozvinout další esence. Knihomoly zase potěší regály s tematickou literaturou. Otázkou je, jestli se ve stotisícové Olomouci najde dostatek fajnšmekrů, kteří takový sortiment ocení. „Jsme univerzitním městem. Mladí lidé cestují, znají značky a dokonce i navštěvují palírny. Byl jsem překvapený, kolik mladých má o whisky přehled a čte třeba specializované blogy,“ přiznává čtyřiatřicetiletá hlava olomouckého whisky království.
Nakonec prozradí důvody, proč je pro člověka dobré se whisky zabývat a pít ji. „Je to láska na celý život. Obdivujete historii, rukodělnost výroby, drsný kraj, odkud pochází, i píli výrobců, která předcházela celosvětovým úspěchům. A jako bonus jsou dle mých zkušeností milovníci whisky příjemní, zcestovalí a chytří lidé, s nimiž si máte co říci,“ uzavírá Zdenek Kortiš.
Originalita sama. V Česku jste zřejmě v žádném podobném baru ještě nebyli. Tento týden otevírá Super Panda Circus.
Před pár dny otevřela mezi barmany nejočekávanější letošní novinka - bar L'Fleur, jehož autorem je osobnost českého barmanství Miloš Danihelka.
Co s duší člověka udělá 22 hodin strávených ve skoro nonstopu? Testovali jsme to v našem novém brněnském podniku 4pokoje.