11. 8. 2015
Autor: Michael Lapčík
Napíší likéry na bázi whiskey svým přímým konkurentům – ochuceným vodkám – nemilosrdný nekrolog? V posledních letech jim totiž v oblíbenosti šlapou na paty. Výrobci vodky však pění labutích písní prozatím odkládají, referuje poeticky o novém trendu nástupu „ochucených whiskey“ magazín The Spirits Business.
V posledních dvou letech byl postupný útlum až úplný zánik ochucené vodky jedním z nejšířeji diskutovaných globálních trendy témat v oboru. Důvodem je rostoucí obliba „ochucených whiskey“, správněji je radši nazývejme whiskey likéry. Zejména ty skořicové, medové a ovocné si na americkém trhu vydobývají pevné pozice. Na tom trhu, který je odbytištěm dvou třetin veškeré ochucené vodky na světě.
Podle analytiků byla ochucená americká whiskey dokonce nejžhavěji rostoucí segment na trhu amerických lihovin za minulý rok. Utvořila více než polovinu z celkového růstu odvětví a ukrojila část právě ochuceným vodkám. Zatímco dovážené vodky ve Státech utrpěly ústup o 5,2 % a stejný typ nápoje domácí produkce se těšil tříprocentnímu růstu, whiskey likéry stouply o závratných 43 %.
Jeden příklad za všechny – Jim Beam Kentucky Fire, bourbon infuzovaný skořicovým likérem, jako loňská novinka zajistil 29 % celkového růstu značky za rok 2014. Zástupci skupiny Beam Suntory věří, že za to může neustále rostoucí poptávka spotřebitelů po netušených chuťových zážitcích.
Zároveň však v pestrosti ochucených variant whiskey, vodky nebo rumu nevidí vzájemnou konkurenci, ale rozšíření trhu, které spotřebitelům poskytuje nové možnosti. „Silná poptávka po ochucených produktech je zřejmá a my očekáváme udržení tohoto trendu i v následujících obdobích,“ zní jasné stanovisko.
Whiskey likéry nyní tvoří 12 % amerického trhu s whiskey, v roce 2010 to přitom byla pouhá 2 %. Nicméně nadvláda ochucené vodky je v celkových číslech stále zřejmá, loni se jí v USA prodalo 13 milionů beden.
Za klesajícím zájmem o dochucovanou vodku stojí dle jejích výrobců přehnané experimentování. Lidé prý mají plné zuby všech těch podivných příchutí slaniny či lososa a vracejí se ke klasice, tedy osvědčeným ovocným variantám. Třeba švédský Znaps situaci řeší kombinacemi dvou příchutí, jako například ostružina-borůvka.
Někteří publicisté proto soudí, že ochucená vodka proti whiskey likérům nehraje předem prohranou bitvu. Oba produkty se jen nachází v různých stádiích vývoje. Ochucené whiskey nebo rumy si ještě neprošly tak dlouhou poutí, což nyní masivně dohánějí.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Brněnští barmani si neustále připomínají zásady responsible servisu.