11. 9. 2014
Moravská vína dlouhodobě potvrzují svou příslušnost ke světové elitě. Dalším důkazem by mohlo být aktuální vydání publikace 1000 Vins du Monde (1000 vín světa). Z tisícovky vybraných vín jich je 26 z Moravy.
Celosvětový výběr je každoročně sestavován na základě prestižní mezinárodní soutěže Vinalies Internationales v Paříži. Nejvíce vín v průvodci, a to celkem 246, získala hostitelská země soutěže – Francie. Ve srovnání s dalšími vinařskými velmocemi však Česká republika dosáhla velmi dobrého výsledku. Itálie má v publikaci zastoupeno 17 vín, Argentina 9 a například Austrálie jen 3. Slováci se mohou pochlubit 22 víny.
Spotřebitelé se v dnešní záplavě různých značek z celého světa i tuzemska často ztrácí a podobné publikace, stejně jako třeba obdržené medaile, je mohou snáze zorientovat. Vinaři průvodce 1000 Vins du Monde dokonce přirovnávají k michelinskému průvodci po nejlepších světových restauracích.
„Moravští a čeští vinaři vnímají zařazení do publikace 1000 Vins du Monde opravdu velmi pozitivně. Z obchodního hlediska přinese publikace uvedeným vinařům zvýšený zájem o jejich vína, pro Českou republiku to pak znamená další potvrzení všeobecně vysoké kvality našich vín,“ tvrdí ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.
Jenže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Podle malých vinařů je potřeba brát takové zprávy s rezervou. „Do této soutěže se může přihlásit kdokoliv, a prvních tisíc je zveřejněno v knížce. Zastával jsem funkci porotce na několika takových výstavách a řeknu vám, většina vzorků byla nevalné kvality. Skutečně dobrá vína pěstitelé na takové akce neposílají,“ oponuje jeden z jihomoravských vinařů.
Vinalies Internationales se koná vždy na jaře jako jedna z prvních mezinárodních výstav. „Splnění bodových limitů 82-84 body pro stříbro a nad 85 bodů pro zlato by se mohlo na první pohled zdát snadné. Opak je ale pravdou. Až sedmičlenné komise se každým vínem zabývají alespoň 10 minut. Všichni degustátoři vyjadřují svůj názor verbálně i písemným detailním popisem vlastností vína. Jejich pohled bývá velmi fundovaný a často snad až příliš striktní,“ vysvětluje vinař Tomáš Krist z Milotic, jehož vzorky letos získaly v Paříži celkem pět medailí.
Tuzemská vína si tak drží formu, loni i předloni se jich do výběru dostal shodný počet 28 vzorků.
Vinařství Horák, Pálava, výběr z hroznů 2013
Vinařství Horák, Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2013
Vinařství Horák, Veltlínské zelené, pozdní sběr 2013
Pavlovská vína, Chardonnay, pozdní sběr 2012
Vinice Hnanice, Pálava, výběr z bobulí 2011
Vinařství Baloun, Hibernal, pozdní sběr 2013
Vinařství Josef Dufek, Hibernal, výběr z hroznů 2013
Vinařství Josef Dufek, Rulandské bílé, výběr z hroznů 2012
Vinařství Josef Dufek, Sylvánské zelené, pozdní sběr 2012
Habánské sklepy, Zweigeltrebe barrique, pozdní sběr 2011
Vinařství Kolby, Chardonnay, pozdní sběr 2011
Vinařství Kolby, Rulandské bílé, pozdní sběr 2011
Vinařství Kolby, Rulandské šedé, pozdní sběr 2011
Mikrosvín Mikulov, Chardonnay, pozdní sběr 2012
Víno Mikulov, Müller Thurgau, kabinet 2012
Vinařství Ovčáčík, Rulandské šedé, ledové barrique 2010
Sedlecká vína, Tramín červený, slámové 2010
Sonberk, Pálava, pozdní sběr 2011
Vinařství Štěpánek, Sylvánské zelené, pozdní sběr 2013
Vinařství Štěpánek, Rulandské bílé, výběr z hroznů 2013
Tomáš Krist, Rulandské šedé, pozdní sběr 2013
Tomáš Krist, Rulandské šedé, kabinet 2013
Tomáš Krist, Rulandské modré rosé, kabinet 2013
Tomáš Krist, Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2013
Tomáš Krist, Sylvánské zelené, pozdní sběr 2013
Zámecké vinařství Bzenec, Ego No. 57 RŠ+RB+Ch 2012
pozn.: tučně uvedená vína získala zlatou medaili, ostatní stříbrnou
Bylo léto roku 2008 a svět se bál nastupující finanční krize. Antonín Suchánek to ignoroval a založil firmu na dovoz biodynamického šampaňského.
Následující text berte prosím s rezervou, rozhodně nechceme nikoho nabádat k pití nekvalitních nápojů. Informace jsme převážně čerpali z jednoho amerického serveru.
Ve vinařství Nešpor & Rajský se začali soustředit na autentická vína. Kromě běžné produkce však stíhají vyrobit i spoustu kuriozit.