5. 4. 2019
Autor: Michael Lapčík
Neonová výzdoba, červené, bílé a černé kachličky, kafe z konvičky. Ještě něco, co definuje pravý americký diner poloviny minulého století? Jasně – milkšejk! Právě na mléčné koktejly se od minulého týdne chodí také do brněnských 4pokojů, staly se totiž součástí tamního zbrusu nového menu.
„Spousta lidí si nás s takovým americkým dinerem podvědomě spojuje, ať už díky neonům na zdích nebo poctivým lívancům. Milkšejky nám přišly jako dobrý nápad, jak nové menu v tomto duchu oživit,“ vysvětluje spolumajitel 4pokojů Lukáš Látal.
Pokud by vás zajímalo, kdy lidstvo vlastně milkšejk vymyslelo, pak věřte tomu, že první nápoje tohoto označení se v americkém pohostinství začaly objevovat v druhé polovině 19. století. Tehdy však šlo o alkoholické nápoje typu eggnog obsahující whisky. Ještě před rokem 1900 ale alkohol i vejce z milkšejku mizí, a jak popisují mnohé internetové zdroje, „slovem milkšejk se rozumí povzbuzující mléčný nápoj s obsahem čokolády, jahod či vanilkového sirupu.“ Dočteme se ale i o příchutích ananasu, kávy, banánů či zázvoru.
K mohutnému nárůstu popularity mléčných šejků po celých Spojených státech přispěl technologický rozvoj. Už na přelomu století se do výbavy tehdejších „soda fountains“ (v češtině je nejpříbuznějším termínem pravděpodobně mléčný bar) vkrádají mechanické šejkrovací stroje, díky nimž se pro obsluhu stalo ruční šejkrování mnohem méně náročným.
V milkšejcích té doby se začíná objevovat zmrzlina a sladové mléko a za pár desítek let přinese další revoluci rozšíření elektrických multimixérů, které textuře nápoje dodají nový rozměr hladkosti a nadýchanosti. Lidé milkšejkům dávají různé přezdívky a modifikují je. V Massachusetts jim říkají frapes, na Rhode Islandu velvets, frosteds či cabinets. V jedné drive-in restauraci vymýšlejí concrete – milkšejk tak hustý, že jej z výdejového okýnka demonstrativně servírují dnem vzhůru. Jsou padesátá léta a milkšejk spolu s americkými dinerem zažívají zlaté časy.
Ve 4pokojích žádnou speciální mechanizaci nepotřebují – mléčné koktejly míchají pobarmansku v šejkrech. Na současné menu je vymysleli ve třech variantách. „Kůký se vrací“ obsahuje domácí čokoládovou sušenku, mléko se smetanou, kakaovo-medovou vodu, sirup z bílé čokolády a vanilkový sirup. „Rybízová Lassie“ v sobě ukrývá podmáslí, rybízový sirup s tymiánem a citronový fresh a konečně kompletně veganský „Rýžový šejk“ sestává z rýžového mléka, marakujového pyré, Demerara sirupu, vymačkaných okurek a limetového freshe.
„Šejky se výborně hodí k našim dezertům, ať už je to domácí čokoládová sušenka, cruffin z domácího listového těsta nebo lívance. Zkrátka vydatná odpolední svačinka,“ objasňuje za 4pokojový kuchařský tým Daniel Enenkl.
Milkšejky v novém menu, které má podobu nablýskaných světových magazínů, nejsou ani zdaleka jedinými zástupci nealkoholické kategorie. Zcela neopojné jsou také tři ledové čaje, dvě nealkoholická piva, čtrnáct Zázračných limonád a osm kávových koktejlů. „Jestli dobře počítám, tak alko s nealkem hrají v tomhle menu nerozhodně 1:1. Jednak jde o trend, jednak vycházíme vstříc našim odpoledním hostům, jimž ta správná hodina na skleničku něčeho ostřejšího ještě neodbila,“ dodává Lukáš Látal.
Snímky: Kristýna Vysloužilová
Baru, který neexistuje a Super Panda Circusu se rodí nový bratříček. Podívejte se, jak bude vypadat.
Co s duší člověka udělá 22 hodin strávených ve skoro nonstopu? Testovali jsme to v našem novém brněnském podniku 4pokoje.
Letos ve Vizovicích nalahvovali dvaadvacetiletou českou whisky.