11. 2. 2014
Když při třetím pivu dostáváte hlad a chuť na něco k zakousnutí, přijdou vhod. Utopenci, nakládané hermelíny, tlusté i tenké tyčinky, brambůrky. Alespoň některé z těchto chuťovkových stálic jsme k chmelovému moku pojídali snad všichni. Nebojte se vybočit ze zajetých kolejí a zkuste i méně tradiční doplňky pivní tabule. Pokud nebudete líní, zvládnete si většinu z nich připravit sami.
Ne, nejedná se o závěrečnou epizodu devadesátkové televizní seznamky s moderátorským duem Markéta Mayerová + Slávek Boura v hlavní roli. Řeč je o brutálně výrazné pomazánce, jejíž konzumace se před aktem námluv rozhodně nedoporučuje. Bázi pokrmu tvoří pokrájené olomoucké tvarůžky, ke kterým můžeme přihodit i jiné aromatické sýry dle vlastních chuťových preferencí, například romadur. Dalšími ingrediencemi jsou najemno nasekané feferony, cibule, česnek, mletá paprika, petrželka a olej zředěný troškou piva. Tuto ďábelskou směs nechte několik dní uležet v uzavřené nádobě a poté ji mažte na chleba. A ještě doporučení: opravdoví fajnšmekři prý krabičku se zrající pomazánkou odkládají na hřející radiátor.
Chroupání oříšků k sešlostem prostě patří. Obligátní arašídy tentokrát nechte ve skříni a vyražte do obchodu koupit sáček neloupaných mandlí. Ty povařte několik minut ve vodě, pak zchlaďte a oloupejte. Posolte a opražte v pánvi na oleji. Nezapomeňte tuk odsát rozprostřením po papírovém ubrousku. Mandle jsou tak dobré, že se k nim vaši hosté slétnou jako sýkorky ke krmítku. Hodí se nejen k pivu, ale i vínu nebo míchaným nápojům. Pokud byste nestíhali přípravu, sáhněte v prodejně po sáčku kešu oříšků.
Světe div se, ale v Anglii už nějakou dobu vyrábějí potravinářský produkt s názvem Hrozně nóbl škvarky (Awfully Posh Pork Crackling). Zákazníci si dokonce mohou vybrat mezi solenými a kořeněnými chili. Pochutina dávkovaná do modrých a červených sáčků po 40 gramech obdržela zlatou medaili v soutěži Great Taste Awards 2011. Vepřových kousků si mohou užít i lidé s předepsanou bezlepkovou dietou. „Vybíráme to nejlepší z venkovně chovaných prasat. Škvarky jsou smažené ručně po malých dávkách, pro lepší křupavost dvakrát. V sáčku nenajdete nic jiného než vepřové a sůl, žádnou chemii,“ pyšní se web firmy, jejíž logo tvoří kníratý obličej. Křupavé kousky, jejichž cena za balení se v Británii pohybuje kolem jedné libry, jsou podle loňského posledního vydání magazínu Barlife k dostání už i v České republice. Zatím jsme na ně nenarazili, takže srovnání s tuzemskou zabijačkou se ještě nekonalo.
Lokální brněnská záležitost. Mísa několika na proužky nakrájených krajíců topinek. K tomu česnek a nějaké dipy. Jednoduché jídlo, které zasytí. Pokud nejste z města pod hradem Špilasem, zabere vám příprava několik málo minut. A ještě se zbavíte stárnoucího gumového chleba. Zajímavost: brněnská blogerka Zu uvádí, že původ pivní slámy je potřeba hledat v Litvě. „Prodává se tam na váhu v každém supermarketu a je k dostání ve třech velikostech,“ popisuje mladá žena.
K třetím narozeninám dostal Super Panda Circus nové koktejlové menu i hromadu interiérových úprav. Přijdete si zahrát se svým barmanem o drink?
Kampaň na dva miliony korun trvala jediný den. Z barmanské limonády se stal profesionální produkt.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.