15. 11. 2016
Autor: Michael Lapčík
Kavárníci, baristé, pražiči kávy i barmani. Těm všem se nabízí unikátní možnost načerpat nové kávové informace a dát si věci do souvislostí při diskuzi s autoritami v oboru. V brněnském Industra Coffee v sobotu 26. listopadu uspořádají první celodenní setkání kávových profesionálů – Wave Coffee Conference. „Hlásí se nám zájemci nejen z Prahy, Brna či Bratislavy, ale i menších okresních měst,“ těší pořadatele konference Petru Střeleckou a Adama Obrátila.
Petra Střelecká a Adam Obrátil. Snímky: facebook
V České republice můžete navštěvovat řadu zajímavých kávových akcí, vzpomeňme třeba Týden kávy nebo Baristu roku. Jsou vážně fajn, sejde se tu spousta nadšených pijáků kávy, popřípadě si zde zasoutěží výborní baristé. Jejich zaměření ale cílí na veřejnost, kdy se profesionálové starají o blaho příchozích, popřípadě pražírny a kavárny o sebeprezentaci.
My jsme chtěli vytvořit prostor, kde se profesionálové mohou bavit o svých problémech, hledat inspiraci a něčemu se přiučit. Naší ambicí je zkrátka obohatit pracovní život baristů, kteří si v naprosté většině musejí proces sebevzdělávání řídit úplně sami. Každý alespoň trochu zapálený barista minimálně čte tematické blogy, a nám připadalo škoda, že se tihle lidé nemohou učit spolu.
Je také potřeba reflektovat kvalitativní boom kávy i mimo metropole. Snad v každém českém a moravském okresním městě dnes najdete nějakou novou kavárnu, která to chce dělat lépe než její sousedé. Tihle baristé nemají příležitost k nějakému networkingu, proto se chceme prostřednictvím Wave Coffee Conference všichni blíže seznámit.
Uspořádat sled přednášek pouze o správné přípravě kávy by nám rozhodně nestačilo. Každá z osmi prezentací se proto bude týkat něčeho příbuzného, ale jiného. Třeba kavárenského PR, na které si nenajímáme agentury, a možná ho neděláme nejlíp, jak bychom mohli.
Spolumajitel Baru, který neexistuje Honza Vlachynský promluví o tom, proč v kavárnách netvoříme více kávových koktejlů a nabízíme všichni podobná menu, přestože určitě máme nějaký prostor na to si s tím pohrát. Kávové koktejly jsou bez debat zajímavou kategorií, avšak kdybychom měli říct, kde jsme naposled dostali opravdu povedené Espresso Martini, tak bychom museli vzpomínat velice dlouho.
Dalším přednášejícím bude Andrew Tolley, zkušený kavárník vlastnící desítku podniků v Londýně a New Yorku. Jeho provokativně nazvaný blok „What the fuck is speciality coffee?“ má být o zatvrzelých kávových geecích, kteří si jedou tu svou Etiopii, ale protože dobré úmysly neumějí správně komunikovat, jejich hosté je nechápou.
Jak správně pečovat o hosta napoví Matouš Petráň, který v pohostinství pracuje už 30 let – na rozdíl od většiny baristů, kteří jsou nedostudovanými právníky, ajťáky, umělci a podobně. Vedoucí tréninku v pražírně Square Mile Coffee Roasters, Gareth Jones, pak promluví o různých přístupech k pražení a o tom, co ještě může být schůdnou cestou a co už je naopak spíše defektem. Výběrová káva je natolik mladým artiklem, že si s ní vlastně všichni dělají co chtějí. Což je samozřejmě správné, ale někdy se stane, že někdo nepraží zrovna dobře, a možná o tom ani neví.
Kromě samotných přednášek čeká účastníky také „Industrácká“ snídaně a oběd, stejně jako velká ochutnávka různě připravené kávy.
Ve vyspělých kávových zemích se konference v podobném duchu pořádají, napadají nás například aktivity skupiny Barista Guilde of Europe. My jsme něco podobného chtěli i v Česku. Byla by škoda nevyužít příhodných prostor u nás v Industře a nesezvat přednášející, s nimiž jsme se seznámili za našeho působení v Londýně i při cestování po evropských kavárnách.
Na internetu dnes sice najdete spoustu cizojazyčných informací, jenže nesmíte zapomenout, že čeští a slovenští kavárníci řeší přece jen jiné problémy než nejvyspělejší kávový svět. Západní Evropa je v konzumaci kávy napřed a témata typu „jak dostat výběrovou kávu do povědomí lidí jako věc, kterou je vhodné pít, kdykoliv se jim zachce“ jsou u nich již překonaná. Spíše se tam zabývají rostoucími objemy hostů a způsoby, jak je stíhat odbavit. O něčem takovém se v Česku baví maximálně v několika pražských podnicích.
Druhým aspektem konference je její interaktivita. Můžete strávit dlouhé hodiny díváním se na videozáznamy z konferencí, ale fyzicky se s těmi lidmi nesetkáte a v youtubových komentářích se s nimi o tom, co zaznělo, asi také nepobavíte. Věříme, že podstatná část hodnoty konference tkví právě ve skutečném setkání a after talku.
K třetím narozeninám dostal Super Panda Circus nové koktejlové menu i hromadu interiérových úprav. Přijdete si zahrát se svým barmanem o drink?
Kampaň na dva miliony korun trvala jediný den. Z barmanské limonády se stal profesionální produkt.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.