13. 10. 2015
Autor: Michael Lapčík
Třinec je slezským průmyslovým městem prosperujícím díky železárnám, jimž se ekonomicky daří. Celá sídliště tady chodí do práce už na šestou ranní. Zbývá při takovém životním režimu čas na večerní popíjení sofistikovaných drinků? Odpověď zní: „ano“.
Role místního tahouna koktejlové kultury se před čtyřmi lety ujal tehdy právě otevřený bar Destiny. „Před námi v Třinci fungovaly dva podniky, které se nazývaly koktejlovým barem, avšak na lístku ve skutečnosti nabízely čtyři míchané nápoje. Lidé tam určitě dělali svou práci jak nejlépe uměli. Ale proč se tvářit jako něco, co nejsem?“ ptá se diplomaticky provozovatel baru Destiny Milan Tomiczek.
Svůj bar v roce 2011 otevřel na vyhlášeném zakletém místě. Neuchytily se tam předtím dva gastronomické podniky, stejně jako second hand. „Zpočátku jsme se specializovali na dopolední kávu. Chtěli jsme ji podávat na celém Třinecku. Třeba takové servírování americana s horkou vodou vedle od nás pak některé kavárny přebraly, což je skvělé,“ má Milan Tomiczek radost z posunu regionální kávové kultury.
Přestože dnes oficiálně otevírají až ve 14 hodin, denně se u nich dopoledne schází několik kávových štamgastů, kteří si u pečiva zakoupeného ve vedlejší pekárně užijí v téměř prázdném baru příjemnou snídani.
Neobyčejnost baru Destiny dodává jeho umístění v budově kulturního domu. Dveře do baru a do šatny pro účinkující jsou dokonce hned vedle sebe. S umělci se tu můžete potkat nejen po představení, ale někdy i přímo v čase uvedení. Čas od času se zde uskuteční spontánní autogramiády, zvláště když přijede hostovat někdo slavnější z herecké branže.
Některé ze signaturních Destiny drinků jsou mezi hereckým stavem pověstné. Zvláštní oblibě se těší drinky z celeru a červené řepy. Pochvalovalo si je i duo komiků Genzer & Suchánek.
Hosté z řad neherců v Destiny ponejvíce konzumují všelijaké twisty gin toniku, julepy, collinsy. „Překvapila mě rostoucí obliba ginů. Zareagovali jsme rozšířením nabídky na 12 různých jalovcových pálenek. Dalším populárním pitím je Capitan Bucanero,“ dodává Milan Tomiczek, který rád tvoří i ze surovin vypěstovaných na vlastní venkovské zahrádce. Od borůvek a malin po rebarboru a fazole. „Do hypermarketu jezdíme až ke konci sezony, když zásoby zmizí.“
Přiznává, že je velmi vytíženým barmanem. Po 12 letech praxe pořádá výukové kurzy, poskytuje catering, působí jako obchodní zástupce jedné značky a nabízí vlastní one man vystoupení. V listopadu a prosinci firemní večírky, od ledna do března plesy a po zbytek roku svatby – tak vypadá roční kalendář jeho barmanských show. „Pokud jsou to jen vystoupení a nemíchám drinky, zvládnu za sobotu i čtyři svatby. Jde jen o dobrý timing a kolektiv. Pokud člověk kolem sebe má fungující tým, stihne toho dost,“ uzavírá.
Kosher Slivovice R. Jelínek 5letá
Liči likér
Citronový fresh
Slaný karamelový sirup
Milan Tomiczek v tomhle drinku smíchal bázi, tedy slivovici, s liči likérem. „Výsledná chuť mi přijde hodně osvěžující. Nechtěl jsem používat jahody nebo jiné u nás běžné ovoce. Sezónních drinků máme v menu dost, takže by bylo zbytečné přijít s dalším,“ vysvětluje.
Netradiční ingrediencí je i sirup ze slaného karamelu. Autor drinku přiznává, že při jeho prezentaci hostům přítomnost švestkového destilátu nezdůrazňuje. „V našem kraji se slivovice pije čistá. O to víc pak lidi při pití překvapí, jak dobrý drink se dá ze slivovice vytvořit,“ uzavírá Milan Tomiczek.
Originalita sama. V Česku jste zřejmě v žádném podobném baru ještě nebyli. Tento týden otevírá Super Panda Circus.
Před pár dny otevřela mezi barmany nejočekávanější letošní novinka - bar L'Fleur, jehož autorem je osobnost českého barmanství Miloš Danihelka.
Co s duší člověka udělá 22 hodin strávených ve skoro nonstopu? Testovali jsme to v našem novém brněnském podniku 4pokoje.