18. 1. 2016
Autor: Michael Lapčík
Není možné začít rok bez toho, aniž bychom se pokusili odhadnout trendy, které mu budou vládnout. My se jako správní věštci necítíme, proto jsme zapátrali po amerických a anglických webech. Co myslíte, budou následující fenomény v tomto roce ovlivňovat také českou barovou scénu?
1. Tématické drinky
Život je hra a lidé si prostě chtějí hrát. Zvláště ve svém volném čase, tedy v baru nebo na párty. Ve slavném newyorském baru Pouring Ribbons prý s oblibou tvrdí, že právě zajímavá tématická zpracování drinků jsou tím, co může posunout status podniku od „putyka“ k „reprezentant místní scény“. Některé bary v Česku koktejly či celá menu inspirované ucelenými tématy vymýšlejí. Jednou stojí drinkům předlohou slavní herci, jindy počítačové hry.
2. Jídlo v koktejlech
Ještě před nějakým tím desetiletím si žili barmani a kuchaři své vlastní životy a příliš si do zelí nelezli. Tomu je ale nadobro konec. Obohacování drinků potravinami, či minimálně párování pití s jídlem, se stává vyhledávaným zpestřením, někde už i samozřejmostí. V koktejlových sklenicích se tak objevují kusy nanuků i plátky slaniny, k panákům rumu si zase hosté vychutnávají vybrané pralinky.
3. „Prémiové“ – magický přívlastek
Prémiové nápoje a zákazníci po nich lačnící jsou podle odborníků v současnosti jednou z hybných sil barového trhu. Za poslední pětiletku zaznamenaly produkty této kategorie oslnivý růst tržeb. Údaje agentury IWSR hovoří o 197 % u tequil, 160 % u brandy, 113 % u japonských lihovin, 107 % u vodky a 101 % u bourbonu. Prémiovými surovinami se však nemyslí jen skvělé destiláty, ale také další kvalitní stavební kameny koktejlů – marmelády, shruby, sušené či uzené ovoce a další, veskrze domácí výtvory barmanů. Tenhle trend byl v minulých letech naprosto zřejmý a letos má ještě zesílit.
4. Síla vzhledu
Sociální média změnila v lidském životě leccos, včetně chování u stolu. Sdílení fotografií právě konzumovaného jídla a pití je jednou z naprosto běžných kratochvílí, ba nutností, generace s nápisy facebook a instagram vytetovanými na čele. I proto chtějí gastronomické podniky nalákat na nápadité servisy. Designové skleničky, zářivé barvy, suchý led… To všechno jsou estetické prostředky k upoutání vaší pozornosti, docílení pocitu exkluzivity… A zasloužené reklamě, kterou baru sdílením snímků s falešnou patinou na internetu uděláte.
5. Kalorie v klatbě
Nízkokalorické a nealkoholické drinky jsou už nějakou dobu v kurzu, který se letos nadále bude upevňovat. Celá řada top barů v současnosti vymýšlí koktejly na moderních nízkokalorických bázích a zařazuje zdravé nealkoholické koktejly do nápojových lístků po bok těch alkoholických. Asi čtvrtina hostů těch nejlepších světových barů podle serveru thespiritsbusiness uvádí, že by si dala raději nízkokalorickou variantu běžného koktejlu, pokud by ta možnost existovala.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Brněnští barmani si neustále připomínají zásady responsible servisu.