23. 6. 2014
Nahořklá příchuť gin toniku v barech válí. S takovým poselstvím vyrukovali před své návštěvníky organizátoři pátečního GinFestu v pražské galerii Louvre. Osvěžující kombinaci chininové sodovky a jalovcové pálenky jste tady nemohli uniknout.
Pokud jste po vstupu bez povšimnutí minuli bar, kde byly k dostání gin toniky za spíše symbolickou dvacetikorunu, polapila vás nabídka 23 ginů k ochutnání v prezentačních stáncích. „Chceme lidem naznačit, že na trhu existuje spousta zajímavých značek. Kategorie ginů se vyznačuje pestrostí a variabilitou. Gin totiž můžete pálit téměř z čehokoliv, pokud výsledný produkt obsahuje jalovec,“ uvedl hlavní pořadatel GinFestu a vydavatel odborného časopisu BarLife Martin Kraut.
Každá značka tak používá odlišnou recepturu – jedni pálí z vína, druzí z obilí a i směs použitých bylin bývá unikátní. Kromě jalovce výrobci používají i rarity jako pryskyřice, mandarinková kúra, šalvěj či baobab.
Po ústupu z výsluní přichází podle odborníků gin v celé Evropě znovu do módy. Boom zaznamenává celý západ starého kontinentu – Německo, Velká Británie či Španělsko. Třeba na britských ostrovech se objeví v průměru jedna nová značka ginu měsíčně. „Barman z Belgie mi tvrdil, že u nich došlo meziročně dokonce ke 40procentnímu růstu spotřeby. U nás cifra činí 10 procent. To je hodně, protože v minulých letech kategorie importovaných ginů v České republice klesala,“ doplnil Martin Kraut.
K vidění a hlavně ochutnání byly na GinFestu skutečné zajímavosti. Například gin 999,9 Gold, kterého se vyrobí jen 3000 lahví ročně, italský Marton‘s produkovaný v bio kvalitě, Jodhpur Gin Reserve, jenž zraje dva roky v dubových sudech po brandy, nebo třeba Monkey 47 Dry Gin, obsahující 47 různých botanicals, tedy rostlinných složek. Nabídku doplnila série přednášek odborníků z oboru.
Gin má svůj domov ve Velké Británii a můžete si ho tedy spojovat s britským konzervatismem. To však rozhodně nedělá duo barmanů Kryštof Hordina a Viktor Gleich. S jejich pojízdným cateringovým projektem Alkoholická laboratoř cestují republikou a hostům nejedné party připraví překvapení v duchu dnes tolik populární molekulární mixologie.
Na GinFestu se dvojice prezentovala třeba cukrovou vatou z hašlerek nebo gintonikovou zmrzlinou. „Vanilkovou, malinovou nebo mangovou, tu měl každý stokrát. My přinášíme něco nového. Vezmeme tradiční suroviny podáváme je v netradiční formě. Třeba na vatu používáme cukr na hašlerky nadrcený v hmoždíři,“ popsali svůj pracovní styl barmani odění v bílé pláště a futuristické vědecké rekvizity.
Aby novinek nebylo málo, výrobce nealkoholických nápojů Schweppes v pátek představil řadu prémiových toniků nazvanou Heritage Botanicals. 200mililitrové lahve s nahořklým obsahem ale prozatím v běžných obchodech nekoupíte. Firma distribucí míří pouze na bary, kde z nich barmani budou míchat oblíbené gin toniky.
Kromě základního toniku, jenž se od běžného liší zvláštním důrazem na citrusové aroma, firma vymyslela trio příchutí. Floral s květy pomerančovníku a levandule, Exotic se zázvorem a kardamomem a konečně Spicy s růžovým pepřem. „Tyto prémiové toniky jsou vyrobeny tak, aby nepřebily původní chuť ginu. Vyznačují se tedy pouze velmi jemnými tóny příchutí,“ informoval zástupce společnosti Schweppes Petr Vopálenský.
Pořadatelé uspořádáním GinFestu tedy bystře zareagovali na díru na trhu, kdy se v České republice nápojový festival zaměřený na giny na profesionální úrovni v poslední době nekonal. Po loňském RumFestu a letošní oslavě jalovce si pro příští rok připravují akci zaměřenou buď na tequilu, nebo koňak.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Brněnští barmani si neustále připomínají zásady responsible servisu.