2. 9. 2014
„Jestli se v nebi nesmí pít bourbon a kouřit doutníky, pak bych tam neměl chodit.“ Mark Twain
Je jedním z artiklů, jimiž se Amerika chlubí, že je „dala světu“. Svůj národní svátek tam slaví každoročně 14. června. U nás si zatím široce rozšířenou popularitu bourbon nezískal. Oblíbil si ho třeba internetový guru Miloš Čermák. Dokonce o něm napsal povídku s názvem Mému andělovi nechutná bourbon. „To si večer naliju bourbon, přivoním si… A v tu ránu mam geniální nápad. Ale pak se napiju a řeknu si: Hele, zejtra tě to napadne taky,“ vyznává se na twitteru šéfedaktor zpravodajského iHned.cz.
Občasný a nezainteresovaný návštěvník baru jej nerozezná od whiskey. A ona to v podstatě whiskey je, jen je při produkci potřeba dodržet několik pravidel, aby se u ní označení bourbon smělo použít. Tak předně, bourbon je pálenka vyrobená minimálně z 51 procent z kukuřičného sladu. Většina palíren používá od 65 do 75 procent. Bourbon dále musí zrát nejméně dva roky v nových vypálených sudech z dubu bílého. Jsou zakázány jakékoliv přísady ovlivňující chuť či barvu (to neplatí pro produkt s označením „blended“). A konečně – bourbon smíte vyrábět pouze na území Spojených států amerických.
Internetový magazín Liquor.com odhalil několik největších mýtů o bourbonu. Podívejte se, jaké nepravdy o něm v Americe mezi pijáky kolují.
Jack Daniel’s je bourbon
Chcete na večírku v dobré náladě mezi svými přáteli nadhodit sázku, kterou byste snadno vyhráli? Zeptejte se, jestli je Jack Daniel’s bourbonem, a pak je vítězoslavně nechejte, ať najdou slovo „bourbon“ na jeho láhvi. Výhra je vaše, protože tahle lihovina není bourbonem, ale Tennessee whiskey. Jaký v tom vězí rozdíl? Vydestilovaný Jack Daniel’s prochází filtrací přes dřevěné uhlí. Teprve potom je uložen ke zrání do sudů.
Veškerý bourbon se vyrábí v Kentucky
Bezpochyby, drtivá většina bourbonů, stejně jako hudební styl bluegrass, pochází ze státu Kentucky. Podle Kentucky Distillers‘ Association je to až 95 procent. Jenže jak praví zákon, bourbon může být destilovaný kdekoliv ve Spojených státech amerických. Za všechny jmenujme třeba newyorskou destilérku Tuthilltown Spirits nebo Few Spirits z Chicaga.
Starší bourbon je lepší
Někteří barmani a konzumenti se zamilovali do superprémiových edicí bourbonů, jako jsou 23letý Pappy Van Winkle’s Family Reserve nebo 17letý Eagle Rare. Jedná se však o vzácné výjimky. Starší bourbon opravdu nemusí být nutně lepší. V případě, že pálenka zraje v sudech přespříliš dlouho, vše, co v ní nakonec ucítíte, bude pouze a jen chuť dřeva.
Bourbon se nepije s ledem nebo v koktejlech
Probůh, nikomu nedovolte vás poučovat, jak máte správně pít whiskey! Dělejte to, jak uznáte za vhodné vy. Pít ji samotnou o pokojové teplotě není žádná mantra. Kapka vody jí ve skutečnosti pomáhá otevřít některé nové chutě, a stejné je to s bourbonem. Chcete-li však přidat led, použijte k tomu velký kus. Ten nápoj dostatečně ochladí, ale nezředí. Bourbon je samozřejmě také součástí skvělých míchaných nápojů. Zkuste Presbyterian se zázvorovou limonádou a sodou či klasický Mint julep. Kromě bourbonu v něm najdete lístky máty, lžičku cukru a vodu.
Slíznete si po zlaté tequile skořici z ruky, zakousnete se do pomeranče a připadáte si jako pravý Mexičan. Věřte, že zdání klame.
"Vy nepijete pivo. Vy pijete špinavou hnědou břečku," říkal prý prezident Zeman na svých přednáškách v Americe studentům. Měl pravdu?
Americká historička se zamýšlí nad problematikou genderu v koktejlové kultuře. Odmítá tvrzení, že ženy pijí jen sladké drinky.