2. 1. 2017
Autor: Michael Lapčík
Tak jáj, budoucnost! I ten špatnej barman na každýho spadne. Vaše garnishe budou nadále vám dobře kvétat. Ale z břeček můžete vytáhnout se. Hlavně nepřepínejte kanela.
Umět věštit jako slavná Jolanda by prostě chtěl každý. I my, pouzí obdivovatelé barové kultury, nadpřirozenem neobdaření. Dovolili jsme si proto na základě barmanských zkušeností kolegů a článků z cizojazyčných serverů odhadnout, jaké barové trendy se v našich barech v právě započatém roce projeví.
Datum s číslicemi 2017 se do dějin zapíše jako éra nejzářnějšího rozmachu ginu, než v následujících letech zájem o něj poněkud upadne. „V současnosti se dle mého názoru vyrábějí některé naprosto nesmyslné giny, které lidi bůhvíproč baví, stejně jako celá tato kategorie. Pomalinku by měla stoupat tequila a brandy. Možná Češi konečně začnou chápat, že i na jižní Moravě se dá vyprodukovat dobré červené víno, a začnou ho pít,“ odhaduje Jan Vodička z Baru, který neexistuje.
Užíváte si drinky, které obsahují paprikové pyré, pečené hrozny, uzenou rajčatovou vodu nebo třeba fermentované suroviny? Tak to se radujte, neboť je na lístcích svých oblíbených podniků najdete i letos.
„Využívání kuchyňských ingrediencí a způsobů přípravy barmany je možné díky tomu, že hosté jsou ochotni riskovat a zkoušet nové věci v mnohem větší míře než kdy dřív. Informace, kterou jsem zahlédl v americkém Forbesu, vlastně jen potvrzuje mou osobní zkušenost,“ říká další z brněnských barmanů Filip Hájek.
Forbes kromě toho celosvětově očekává ještě inspiraci Latinskou Amerikou v podobě vyšší spotřeby jejích destilátů – mezcalu, pisca či cachaçy. V koktejlových kreacích by pak měly čím dál výraznější roli hrát rostlinné tuky jako arašídové máslo nebo kokosový olej.
Do barového světa pronikají i aktuální společenská témata. Gigantický producent alkoholu Diageo předpovídá, že trendem se stane vyjádření postoje k různým událostem včetně politických. Pokračovat bude genderově neutrální pojetí drinků a hlášení se k lokálnímu dědictví.
Zhoršující se stav planety pak přiměje barmany zaobírat se ekologií. Už nyní se řeší uhlíková stopa alkoholických produktů, které je třeba do něčeho balit, nějakým způsobem přepravovat a spotřebovávat energii na jejich výrobu. Nejdále jsou v tomto ohledu pravděpodobně v londýnském baru White Lyan.
„Určitě se o tom začne víc mluvit. Například spotřeba vody na destilaci je skutečně obrovská,“ upozorňuje Jan Vodička.
Ten se navíc domnívá, že trendy v gastronomii obecně budou spět k celkové jednoduchosti. „Myslím tím drinky a jídlo o méně surovinách, zato zřetelněji přiznaných. Předmíchané složky koktejlů zase umožní mnohem rychlejší distribuci objednávek,“ dodává.
Zkrátka to vypadá, že se zase máme na co těšit!
23 brněnských gastronomických podniků, 23 drinků. To je podoba nového koktejlového menu brněnského Baru, který neexistuje.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.