19. 9. 2016
Autor: Jan Vodička
„Agricole rhum“. Už z jeho označení můžeme lingvistickou domněnkou usoudit, že nepůjde o anglický ani španělský, ale francouzský typ rumu.
Jeho rodištěm jsou francouzské kolonie jako například Martinik, Guadeloupe nebo Svatá Lucie. Zatímco u ostatních rumů je výchozí výrobní surovinou melasa nebo panenský cukrový sirup, agricole má původ v čerstvé šťávě z cukrové třtiny.
Místo obecných frází o rumu, kterých uslyšíte spoustu na každém lepším gastronomickém festivalu, se raději pojďme podívat na pár zajímavostí vztahujících se právě k agricole rumům.
Tou nejzřetelnější je dozajista samotný chuťový profil destilátu. Pokud se nad rumy z melasy budeme bavit o častých vanilkových nebo karamelových tónech, v agricole nás zaujme podstatně „trávovější“ aroma, zelenina, květiny a zemitost. Snad i trocha lanýžů a česneku.
Rostlinné chutě se v aricole projevují v daleko větší míře proto, že se mezi rumy vyznačuje nejčistším zpracovatelským procesem bez užití rafinace. Pro doplnění, cukrová třtina je plodina stejné čeledi jako ovsík nebo lipnice – odtud tedy vítr vane, co se těchto nezvyklých chuťových tónů týče.
Agricole se od ostatních rumů odlišuje také historickými souvislostmi. První rumy v anglických a španělských koloniích totiž vznikaly z přebytečné melasy. Jinými slovy, co pěstitelé nepoužili na krmivo, nechali zkvasit a vydestilovat.
Rum agricole však byl od počátku produktem lihovarnického průmyslu. Důvodem byl objev cukrové řepy a geografické přenesení těžiště výroby cukru. Tím se ve francouzských koloniích z cukrové třtiny stala surovina primárně určená pro výrobu rumu, nikoliv cukru.
Zaujmout vás může také apelační označení AOC, kterým se pyšní pouze rumy z Martiniku. Pod zkratkou se ukrývá formulka „ Appellation d’Origine Contrôlée“, která zaručuje, že při výrobě destilátu byl dodržen soupis daných pravidel.
Mezi ně například patří povinnost použít získanou šťávu do tří dnů od vylisování, nutnost použít přesně definovaný typ destilačního přístroje, takzvaný Creole Still, nebo zákaz vypalování podrostu třtiny na plantážích. Toto vypalování před sklizní zjednodušuje manuální práci dělníkům a zvyšuje výtěžnost třtiny, nicméně odebírá rumu punc řemeslného zpracování a tím i jeho jedinečnosti.
Barmani agricole často hodnotí jako „funky“ a nekonvenční destilát, zvláště kvůli aromatu vlhké hlíny a zeleniny. Pakliže byste ho rádi vyzkoušeli v koktejlu, dejte si Ti Punch nebo Agricole Daiquiri.
V prvním případě dostanete tento rum s vymačkanou limetou a sirupem z cukrové třtiny. V Karibiku vám barman často naservíruje rum limetou a sirupem bokem, takže si sami můžete určit poměr jednotlivých surovin dle chuti. Agricole Daiquiri je pak podstatně studenější a osvěžující nápoj. Se špetkou soli opravdová vzpruha!
V Baru, který neexistuje máme k dostání hned několik značek agricole rumů. Saint James Agricole Blanc, Saint James Millesime, Trois Rivieres Agricole Blanc, Clement Canne Bleu a Clairin Sajous.
Rudolf Forman z Baru, který neexistuje zvítězil v soutěži značky Flor de Caña s drinkem Augusto. Podívá se díky tomu do Nikaragui.
V každém pátém vypitém panáku v České republice je nalitý tuzemák. Proč se mohl dlouhá léta jmenovat tuzemský rum, když s lihovinou vyrobenou z cukrové třtiny nemá nic společného?
Skoro každý ho ochutnal, a kdo ne, tak o něm alespoň slyšel. Legendární drink Cuba Libre.