12. 4. 2018
Autor: Filip Hájek
Skoro každý ho ochutnal, a kdo ne, tak o něm alespoň slyšel. Legendární drink Cuba Libre.
Za barem stojím už pár let a není večera, kdy bych neobdržel objednávku na tento drink. Mezi barmany však obecně panuje jakýsi předsudek a nemají jej příliš v oblibě. Důvod? Bavíme se o pouhopouhém rumu s trochou limety dolitém kolou. V dnešní době, kdy barová kultura zažívá vzestup, to zkrátka nestačí, a Cuba Libre s klasikami jako Old Fashioned či Martini prostě nedrží krok. Natož pak s nějakým signature koktejlem s podomácku vyrobenými surovinami.
Bylo by nicméně čirým bláznovstvím neřadit tenhle drink mezi světové klasiky. Jak můžete dohledat, „Kubíčko“ spatřilo světlo světa krátce po roce 1900. Tehdy na Kubě skončila Španělsko-americká válka, což uvolnilo cestu importu Coca-Coly.
Jedna z legend praví, že americký kapitán Russel oslavoval se svými spolubojovníky v kubánském baru a požádal místního barmana o nejpopulárnější kubánský alkohol a nejpopulárnější americký nealko drink. Spojení rumu a koly je tedy jakýsi svazek mezi oběma zeměmi na důkaz přátelství.
Více pravděpodobné však je, jak podotýká i znovuobjevitel tiki koktejlů Jeff Beachbum Berry, že nějakému Američanovi přišla rumová chuť příliš silná, a destilát proto naředil první limonádou, kterou měl po ruce. Tomuto tvrzení nahrává i fakt, že v kubánském barmanském manuálu, jenž vyšel v roce 1924, Cuba Libre vedle ostatních klasik jako Daiquiri či Mojito uvedeno není. Nejspíše tam panoval stejný názor jako nyní u nás.
Boom Kubíčka však přišel v poválečné Americe s rostoucí oblibou lahvovaných limonád. Napomohla tomu i píseň Rum and Coca-Cola od Andrews Sisters, která se po roce 1944 stala hitem a dostala tak onen drink na výsluní. Na Kubě se stal neodmyslitelnou součástí místní kultury a rozšířil se i do zbytku světa.
Jeff Beachbum Berry o Cuba Libre prohlásil, že je to plýtvání dobrým rumem. A když použijete špatný rum, tak je to plýtvání dobrou kolou. Já osobně jsem si jej oblíbil skrz jeden praktický fakt. Rum a kola jsou k dostání úplně všude, a vy nemusíte vymýšlet, co si dáte. Navíc sladko-kyselá chuť Kubíčka ani prací znaveného člověka během párty neuspí, ale naopak probere. Také si jej často objednávám hned po příchodu do nějakého baru. Mám drink, který znám, a můžu si pročítat a v klidu vybírat nějaký místní koktejl.
A jak má ono Kubíčko vypadat? Původně bylo údajně namícháno z rumu Bacardi, podmínkou však je jakýkoliv kubánský rum. Dále pak kola a trocha limetové šťávy. Pokud vás klasické provedení nudí, klidně vyzkoušejte jiný rum.
Zajímavý příběh mi vyprávěl kolega Rudolf Forman, který si Cuba Libre objednal v Nikaragui. Tam prý žádnou Kubu neuznávají a drink se proto jmenuje Nika Libre. Tamní lidé jsou totiž velmi hrdí na svůj domácí rum.
Další možnou obměnou je protřepat rum s limetovou šťávou v shakeru a scedit ho na připravenou kolu ve skleničce s ledem. Já tomu říkám jednoduše Obrácený kubíčko, oficiální název zní Cuba Libre Black&White. Nejraději si ho dávám v malé skleničce: panák rumu, jeden centilitr limetové šťávy a top up kolou.
Barmani a psychologie? V Super Panda Circusu startuje nové menu, tentokrát na téma archetypy.
Nové menu baru Super Panda Circus bez přehánění dosahuje světových parametrů. Na tomhle si borci dali hodně záležet.
23 brněnských gastronomických podniků, 23 drinků. To je podoba nového koktejlového menu brněnského Baru, který neexistuje.