9. 3. 2018
Autor: Michael Lapčík
Bratry Chivasovy, praotce jednoho z nejznámějších whisky brandů dneška, mohlo v polovině 19. století jen stěží napadnout, že se jejich whisky bude jednou míchat v koktejlech s pivním sirupem nebo banánovo-bazalkovým shrubem. Navíc někde v Brně, o kterém možná vlastně vůbec nevěděli.
Své zástupce v národním kole letošního ročníku soutěže Chivas Masters mají i brněnské podniky Whiskey Bar, který neexistuje a Super Panda Circus. Soutěžní drinky v nich můžete ochutnat do konce března, poté porotci vyberou nejlepší koktejly pro republikové finále. Chivas Masters, jehož letošní téma zní „Komunita“, se tentokrát účastní 26 barů z Prahy, Brna, Olomouce, Českých Budějovic, Kolína, Hradce Králové, Mladé Boleslavi a Velkých Karlovic.
Adam Křemenák (Whiskey Bar, který neexistuje)
Chivas Regal 12yo, Dubonnet, pivní sirup, šťáva z růžového grapefruitu, chmelové bitters, grepovo-karamelová krusta
Ač patří Adam Křemenák k těm nejzkušenějším – podílel se už na vzniku Baru, který neexistuje – jde o jeho vůbec první soutěžní koktejl. Dvanáctiletý skotský blend smíchal s domácím pivním sirupem vyrobeným z ejlu Brněnská kavárna. Toto pivo uvařil provozovatel kočovného pivovaru a brněnského pubu U Dvou přátel Jan Němeček. Bitters jsou taktéž domácí, infuzované chmelem.
„Tady jsem chtěl s tvorbou receptury zamýšlenou jako twist na Manhattan skončit, ale pořád mi v ní něco chybělo. Na radu kolegy Vojty Slámy jsem přidal ještě grepovou šťávu, která nakonec whisky s přítomnými chmelovými tóny krásně propojila. Shipwreck se pije přes krustu z karamelu uleželého grepovou kůrou, po přičichnutí cítíte karamel, grep a whisky,“ vysvětluje Adam Křemenák.
Dodává, že téma „Komunita“ mu sedlo. Ztělesnil ho v osobnosti již zmiňovaného Jana Němečka a jeho pivních projektech. Do pivnice U Dvou přátel chodí barmani slavit narozeniny i přírůstky do rodiny nebo si jen tak užívat pohostinnosti majitele.
„Jeho způsob hospitality pro mě vždy byl vzorem. Líbí se mně, že várky piva často pojmenovává po štamgastech a kamarádech. Třeba vůbec první pivo neslo název Školník, podle štamgasta nosícího mullet a zlaté šperky, který skutečně pracuje jako školník,“ přibližuje Adam Křemenák atmosféru podniku.
Dominika Hrubá (Super Panda Circus)
Chivas Regal Extra, kávový likér, „bananasil“ shrub, Lemmy bitters, Perníková limča Zázračná
Předpokládala, že většina soutěžících bude vymýšlet variace těžších whiskových drinků typu Boulevardier či Manhattan. Dominika Hrubá se proto rozhodla odlišit se, a vydala se cestou svěží kategorie Fizz. Koktejl postavila na Chivas Extra, nejjemnější whisky z portfolia brandu.
Ostatní použité suroviny souvisejí s kolegy, kteří ovlivnili její barmanskou dráhu. „Banánovo-bazalkový shrub je výtvorem inspirativní Kristýny Vysloužilové, prožívaly jsme společně události typu první páteční směny za barem. Kávový likér jsme dávali dohromady s Lukášem Látalem. V oboru pracuje 14 let, a pořád se stejným nadšením jako ti, kteří začali před dvěma měsíci. A autorkou Perníkové limči je Hanča Graclíková – s tou jsem vymýšlela svůj úplně první meníčkový drink. Ti všichni mě hodně ovlivnili. Svým přístupem k práci i tím, jak skvělí jsou to lidé,“ přiznává Dominika Hrubá.
Prostřednictvím Blooming Beauty se tahle barmanka zároveň otáčí za minulostí a nahlíží do budoucnosti. Kávový likér symbolizuje její první tři roky v gastronomii, kdy v rodné Ostravě pracovala jako baristka. A svou budoucnost si představuje divnou, což reprezentuje octová ingredience – shrub. „Myslím tím situaci, kdy nevíte, co bude zítra, protože se věci až příliš rychle mění. Alespoň doufám, že to tak bude,“ doplňuje.
K třetím narozeninám dostal Super Panda Circus nové koktejlové menu i hromadu interiérových úprav. Přijdete si zahrát se svým barmanem o drink?
V letošní koktejlové nominaci poprvé převažují brněnské bary nad pražskými. Postaraly se o to Bar, který neexistuje, Super Panda Circus a Spirit Bar.
Včerejší úspěch Super Panda Circusu v Czech Bar Awards. Obhajoba Nejlepšího designu a Nejlepší cocktail bar k tomu!