17. 11. 2016
Autor: Filip Hájek
Jsem sice barmanem, ale kromě míchání drinků se v životě věnuji ještě jednomu krásnému oboru – archeologii. Zabývám se především Blízkým východem, proto nepřekvapí, že mě moje poslední nedávná cesta zavedla do Izraele.
Jak je dobře známo, území tohoto pozoruhodného státu obývají především Židé, kteří si na rozdíl od ostatních etnik regionu nezakázali konzumaci alkoholu. V noci to tady žije, tak proč se nepřidat?
Ptejte se koho chcete, všichni vám řeknou totéž. Pokud se v Zemi zaslíbené chcete dobře napít, tou správnou volbou by pro vás měl být Tel Aviv. „Jeruzalém je hodně konzervativní. Poznávejte raději bary v Tel Avivu,“ odpovídají místní. Není se čemu divit, vždyť jde o moderní tepající metropoli se spoustou diskoték, barů a dalších podniků.
Vskutku, když jsem do Tel Avivu o půl šesté ráno dorazil a jen vystoupil z taxíku, hned jsem potkal dvě spoře oděné rozjařené dívky. Také mí spolubydlící z hostelu se vždy vraceli až k ránu. Nakonec jsem tu neměl téměř žádný volný čas, vše jsem si ale vynahradil na příští štaci.
Ten rozdíl mezi Jeruzalémem a zbytkem Izraele poznáte okamžitě. Je to město prosáklé historií od sklepů po střechy, v jehož ulicích se procházejí ortodoxní stoupenci judaismu. Na první pohled nic pro barové nadšence. Jenže…
Centrum Nového města je nejrůznějšími bary doslova poseto. Vyrazme si však raději na Mahane Yehuda Market, kde si přes den ve stáncích nakoupíte ovoce, zeleninu a koření, tak jako na každém jiném tržišti.
Vraťte se sem ale po setmění, a budete se muset třikrát štípnout, abyste se přesvědčili, že se vám to nezdá. Místo stánků tady vyrostla celá barová čtvrť! Kiosky nahradila všelijaká posezení a z jednotlivých barů se ozývá hudba různých žánrů. Jako by vás měla lákat právě k tomu baru, kde hraje, stejně jako vyvolávání trhovců přes den.
Izraelci si dle mého pozorování nejčastěji objednávají pivo, které je tady dobré. Podobně se dá hodnotit také víno. Dostanete tu i koktejly či lokální anýzové destiláty arak, ouzo a raki. Jen se vám trochu hůře vybírá, protože místní nepočítají s tím, že neovládáte jejich abecedu. V menu si tedy příliš nepočtete, na druhou stranu tady všichni umějí anglicky. Stoprocentně se nějak domluvíte.
V hotelu mi po dotázání na dobrý cocktail bar doporučili Gatsby Cocktail Room, klasický speakeasy podnik bez venkovních poutačů. Až se vám jej podaří najít, octnete se v místnosti obložené tmavým dřevem. Všude kolem vás jsou police s knihami. Po chvilce čekání vám přítomná slečna odsune velkou knihovnu, za níž se již ukrývá samotný bar.
Není to velké místo, snad o trochu větší než náš Super Panda Circus. V koktejlovém menu naleznete devítku do puntíku vyladěných drinků, a to v chuti i servisu. Hlad zaženete oříšky, sendviči, burgery či saláty s masem. Atmosféru 30. let dolaďují interiérové dekorace, svižná hudba i dresscode navýsost příjemné obsluhy.
Jestli v Jeruzalémě někam na dobrý drink, tak určitě sem!
Po dvou týdnech blízkovýchodní stravy, kterou denně tvoří hummus, jste schopní jít na jídlo i do „Mekáče“. To ale nedělejte, protože nejznámější fastfoodový řetězec je tu na mnohem nižší úrovni než v Česku. V našem případě obsluha nevěděla, že mají v nabídce i cheeseburgery.
Mnohem lepší volbou bude zavítat do etiopské restaurace. V Jeruzalémě žije početná komunita příslušníků tohoto východoafrického národa a přirozeně zde provozuje své restaurace a puby. Před vstupem se ale připravte na vyjevené pohledy ostatních hostů, protože se stanete jediným bělochem v místnosti. Zvyknout si musíte také na specifický způsob obsluhy, kdy se nejlepší variantou ukázalo objednávat si u jiné zákaznice.
Už jsem v životě jedl v italské, indické, řecké a kdovíjaké restauraci, ale až v téhle etiopské jsem si připadal jako na opravdové návštěvě oné země. Připodobnil bych ji k tiki baru, protože vše, co tady dělají, zároveň spojují s nějakým rituálem. Při servisu jídla zabere asi dvě minuty jen to, že na obilnou placku před vámi nachystají všechny další ingredience. Ke kávě zase servírují kadidlo, které má navodit pocit klidu a pozitivní energie. Přičtěte si etiopské pivo, hudbu a srdečnou obsluhu, a máte atmosféru jako hrom.
Věřte, že Jeruzalém nejsou jenom památky a duchovno. Jedno z nábožensky nejvýznamnějších míst na světě nabízí také pozoruhodnou gastronomii a večerní život. Jen to příliš nepřehánějte. Není příjemné chodit s kocovinou v 27 stupních ve stínu, ač kalendář ukazuje půlku listopadu.
V Brně od tohoto týdne působí Yui Wai, barman vynikajících kvalit. Zkušenosti sbíral v New Yorku, Londýně, a naposledy u svého mistra v Tokiu.
23 brněnských gastronomických podniků, 23 drinků. To je podoba nového koktejlového menu brněnského Baru, který neexistuje.
Skoro každý ho ochutnal, a kdo ne, tak o něm alespoň slyšel. Legendární drink Cuba Libre.