28. 1. 2016
Autor: Michael Lapčík
Londýn – Plýtvání potravinami je jedním z aktuálních společenských témat. Češi se v téhle disciplíně dokonce drží na evropské špici. Statistika říká, že v průměru každý z nás vyhodí 80 kilogramů jídla ročně.
Nepřekvapí proto, že vznikají organizace, které se tímto fenoménem zabývají a snaží se v rámci svých schopností o nápravu a osvětu. Jednou z nich je britská neziskovka Feedback. Ta nyní přichází se sympatickým nápadem – vařit pivo z neprodaného chleba.
Pečivo, které si ten den v londýnských pekárnách a lahůdkářstvích nikdo nekoupí, večer obvykle končí v kontejneru. Od tohoto týdne však bude vždy končit v místním pivovaru Hackney Brewery a promění se v pivo pojmenované přiléhavě Toast.
Kromě neprodaného pečiva tvoří základ tohoto ejlu také kůrky z toustového chleba, jež se automaticky odstraňují ve výrobnách sendvičů. Ze surovin pivovarníci namelou strouhanku a přidají chmel, ječmen a kvasinky.
Chléb pivu dodává karamelové a sladové tóny vyvažující hořkost chmele. „Chceme vařit chuťově dobrý ejl, které se vyrovná jiným řemeslným pivům. Navíc nejde o nějaký výstřelek, ale smysluplný projekt s přesahem,“ uvedl Jon Swain z Hackney Brewery.
Jedná láhev Toastu vyjde na tři libry. Výtěžek poputuje na konto organizace Feedback.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Nebaví vás jen tak sedět u piva? Tady s ním můžete obchodovat. Přímo od stolu.