Autor: Andrea Gabrielová
Brusel – Starověká tradice naroubovaná na soudobý problém plýtvání potravinami. To je projekt jednoho bruselského pivovaru, který se rozhodl vařit pivo ze zbytků chleba.
Tato myšlenka vznikla v hlavě jednatřicetiletého Francouze Sébastiena Morvana ve chvíli, kde se se svým přítelem bavil o plýtvání jídlem, zvláště pak chlebem. „Dvanáct procent potravin, se kterými se v Bruselu plýtvá, tvoří chléb – to je opravdu ohromující,“ řekl Morvan k na první pohled nezvyklému nápadu.
Pivo z chleba se však vaří už od starověku, nejstarší dochovaný recept je starý zhruba 4 tisíce let a pochází z Mezopotámie. Podle tohoto návodu se mají smíchat vícezrnné bochníky chleba s medem. Vaření belgického chmelového piva je však jiné: při výrobě se používá chmel a nespoléhá se na spontánní kvašení, ale přidává se do něj droždí.
Morvan spočítal, že 30 % ječmene používaného při vaření piva by mohl nahradit chlebem. Je to zhruba jeden a půl krajíce na láhev. Na uvaření 4 tisíc litrů piva tak použije 500 kilo chleba. Nalezení správných poměrů mu trvalo asi rok.
„Je to spojení toho, co se možná dělalo s chlebem před 1000 lety, a moderním vařením piva,“ uvedl Morvan. „Možná to nepotěší chuťové buňky všech, ale myslím si, že ti, kterým se to bude líbit, si to opravdu užijí,“ dodal. Výsledné pivo nazývá Babylone, je to sedmiprocentní jantarové pivo s jemně slanou chutí chleba a chmele. V současnosti je k dostání převážně v místních kavárnách a barech.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
Nebaví vás jen tak sedět u piva? Tady s ním můžete obchodovat. Přímo od stolu.
Hosty chce pivnice spadající pod značku Ambiente lákat především na ošetřené pivo a poctivou kuchyni.