29. 9. 2014
Návrat klasických koktejlů a móda malých, takzvaných „craft“, palíren – to jsou hlavní důvody celosvětového vzestupu ginu. V posledních několika letech trh zaplavily stovky nových jalovcových pálenek. „Jen v USA se za poslední dekádu otevřelo 500 palíren. A téměř ve všech vyrábí také gin,“ uvádí slavný nápojový publicista Camper English.
Vyrobit průměrný gin totiž není, s mírnou nadsázkou řečeno, zase taková hrůza. Můžete přidat jalovcový extrakt do vodky nebo vymáchat jalovec v neutrálním alkoholu a výsledný produkt nazvat ginem. Nebo se držet tradičního postupu a jalovcový macerát přepálit – jenže i v těchto případech palírny většinou primární líh nevyrábí, ale nakupují.
Přijít s velmi dobrým ginem nicméně dá zabrat. Experimenty s tím pravým vyvážením bylinné směsi mohou trvat roky. Palírny tak často zkouší „opsat“ zavedené recepty a doplnit je o své vlastní přísady.
Vyznat se v džungli jalovcových novinek není nic snadného. Podívejte se, které z nich rozhodně stojí za ochutnání.
Tenhle gin z německého Schwarzwaldu obsahuje kromě jalovce hned 45 dalších přísad! Bonbony Marshmallow, smrkové výhonky, brusinky. Destilát voní mnohoznačně – od lesní borovice přes kašovitou zemi až po ovoce. Bezmála tisíc korun za půllitrovou láhev je dost, ale barmani jsou z jeho kvality nadšení. Gin vhodný pro zvláštní příležitost nebo jako dárek.
Oh My Gin. První z bylinek destilovaný gin v České republice. Kromě jalovce v něm naleznete speciální druh afrického pepře Grains of paradise, provensálské levandule, meduňku nebo lípu.
Fanoušci whisky prý zhusta mívají tendenci gin odmítat. Ne tak Jim McEwan, uznávaný palírník a později výrobní ředitel slavné skotské whisky Bruichladdich. Vymyslel gin obsahující 22 květin a bylin posbíraných na kopcích, rašeliništích a březích skotských Hebridských ostrovů. Chuť je mátová a květinová.
Heřmánek, bezový květ a černý bez – to je kombinace, která gin krásně provoní. Zajímavostí je výrobní postup. Pálenka se destiluje ve vakuu, které vytvoří na zakázku dodané destilační zařízení. To umožní vypálení za nižších teplot, kdy se ještě z výsledného produktu nevytratí květinová aromata. Gin je tak podle barmanů svěžejší, ale stále tělnatý a navíc s přídavkem zázvoru. V Česku, stejně jako další dva, bohužel není k sehnání.
Tento londýnský gin vyrobil a po sobě samém pojmenoval někdejší ambassador značek Plymouth a Beefeater Simon Ford. Jeho vlastnosti zkoušel ve velkém množství koktejlů, aby byl co nejlépe míchatelný. Obsahuje grepovou kůru a květy jasmínu.
S padesátiprocentním podílem alkoholu se řadí k silnějším ginům. Voní po citrusech, ale chutná jako obilí s hromadou listí navrch. Výrobce totiž mimo jiné použil také březové listy. Jeho neobvyklá trpkost pomáhá vybalancovat sladší koktejly.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
V našich podnicích přednedávnem znatelně přibylo barmanek. A to tak, že na některých směnách dokonce jejich počet převažuje mužské protějšky.
Brněnští barmani si neustále připomínají zásady responsible servisu.