Autor: Andrea Gabrielová
Česká republika – 280. To je zhruba počet minipivovarů u nás. Těch neustále přibývá, za poslední rok se jejich počet zvýšil o třetinu a jejich celková produkce loni vzrostla
o 30 %.
Celková produkce těch nejmenších pivovarů v tuzemsku se podle odhadů Českomoravského svazu minipivovarů pohybuje mezi 200 až 250 tisíci hektolitry, což odpovídá asi 1,2 až 1,3 % celého trhu. „To je tak na úrovni pivovaru Bernard včetně jeho nealkoholické produkce,“ uvedl pro ilustraci Tomáš Erlich ze Sdružení přátel Piva.
Malé pivovary nemohou těm velkým konkurovat, co se týče nejen množství uvařeného piva, ale ani cenou. Jejich pivo je o 10 až 50 % dražší než to od velkých výrobců. Minipivovary se proto snaží zákazníky nalákat především na jiné druhy piva než světlý ležák, který je v Česku nejrozšířenější.
Nejmenším pivovarům se tak na trhu daří navzdory tlaku velkých pivovarů. „Velké pivovary se zahraničním kapitálem jsou účinně propagovány v televizních reklamách a mohou finančně přímo ovlivňovat restaurace,“ řekl prezident svazu Jan Šuráň.
Záleží pak podle něj na tom, jaký má konkrétní minipivovar v daném regionu postavení, a jak dokáže tlaku velkých výrobců odolávat. „Nyní se jim ale blýská na lepší časy, jelikož malé a velké pivovary zakopaly pomyslnou válečnou sekeru a hodlají v zájmu oboru spolupracovat,“ dodal.
Baví je vyrábět výrazné pivo amerického typu - ejl. Dělají si legraci z marketingu velkých značek a jejich prezentování tradičních receptur. Svou produkci chtějí navýšit zavedením provozu na směny. Projděte se v reportáži po brněnském minipivovaru.
Nebaví vás jen tak sedět u piva? Tady s ním můžete obchodovat. Přímo od stolu.
Hosty chce pivnice spadající pod značku Ambiente lákat především na ošetřené pivo a poctivou kuchyni.