14. 7. 2014
Když loni v říjnu otevírali, vyvolali v Londýně pořádný bzukot. Jen si to pomyslete. „Bar, kde nepoužívají citrusy nebo led,“ hlásaly titulky v místních novinách tu těžko uvěřitelnou informaci. Že vám barman dodá koktejl s ledem, který ve sklenici udržuje správnou teplotu, nebo ji tímto způsobem nachladí, to je pracovní technika starodávná, základní a neotřesitelně nutná. Led prostě ke koktejlu patří stejně jako Big Ben na břeh Temže.
Skutečně, White Lyan stojící v londýnské čtvrti Hoxton je podle médií jediným koktejlovým barem na světě, kde nepoužívají led ani ovoce. „Jsou to suroviny podléhající zkáze. U takových drinků nejde zajistit konzistentní chuť,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Ryan Chetiyawardana, dvojnásobný barman roku Velké Británie a šéf hospitality týmu pojmenovaného Mr. Lyan, jenž bar provozuje.
Dříve tady bývala prý docela ochmelkovská putyka U Bílého koně, po níž na fasádě třípodlažního domu zůstal reliéf koníka. Dům s popisným číslem 153-155 sousedí z jedné strany s prádelnou, z druhé s účetní kanceláří. Dvě tabule mléčného skla pod černou markýzou se nijak nevymykají standardu jejich nejbližšího okolí. Útulné panorama tvoří siluety mrakodrapů tyčících se ve tmě za sedmero bloky a křižovatkami.
Interiér baru popisují recenze jako New York osmdesátých let, prostoru dominuje jednoduchý černý nábytek. A také dvojice barmanů s kompletně potetovanými pažemi a upnutými triky, kteří s vámi od vašeho vstoupení mluví jako se starými známými, a to včetně úvodního pozdravu. Jen trochu překvapí, že se přímo na placu hecují vzájemným poplácáváním po hýždích.
Zásadní je samozřejmě pohled za bar. Neuvidíte tam žádné police zaskládané lahvemi alkoholu různých značek. Jen dveře od chladících boxů, které jsou naplněny premixy, tedy již hotovými nalahvovanými drinky jednotného brandu Mr. Lyan. Žádné míchání za barem se tedy nekoná, většina práce v podobě lahvování se tu odehrává ještě před otevírací dobou.
Je to úplně jiná povaha přípravy a servírování drinků, než na jakou jste doposud byli zvyklí. Alternativní zážitek. „Abych tenhle proces přivedl k dokonalosti, strávil jsem měsíce cestováním po světě a experimentováním s mnoha prémiovými destiláty,“ tvrdí Ryan Chetiyawardana.
OCHUTNALI JSME
Moby Dick Sazerac (8 liber)
Žitná whisky Mr. Lyan
Peychaud’s bitter
Ambra (sekret z trávícího traktu vorvaně)
Absintový rýžový papírek
White Lyan budí u návštěvníků rozporuplné reakce. Existují názory typu nejhorší podnik, ztráta času, příšerně teplé drinky vedle těch, které mluví o revolučním počinu, nejlepší noci za poslední roky či chuťově perfektně vyvážených koktejlech. Odborníci se ke kvalitě vyjádřili vcelku jasně – prestižní anketa Tales of the Cocktail letos zařadila White Lyan do čtveřice nejlepších nových barů na světě.
Díky tomu, co všechno zdejší hoši nepoužívají, se mohou chlubit pozitivním přístupem k životnímu prostředí, a také tak činí. „Vyhazujeme pouze uzávěry od láhví a nějaké plastové obaly, třeba od ubrousků. Vše ostatní jde na recyklaci,“ říkají v tematickém novinovém článku pro Guardian. K recyklaci údajně posílají jen 24 lahví týdně. Pro srovnání – běžný bar za tu dobu vyprodukuje dvě až tři 300 litrové nádoby prázdného skla. Do budoucna chce provozní tým přemýšlet i nad alternativním vyřešením chlazení, aby spotřeba elektřiny byla co nejnižší.
Možná, že tahle revoluce bude ještě větší, než se nyní zdá.
Originalita sama. V Česku jste zřejmě v žádném podobném baru ještě nebyli. Tento týden otevírá Super Panda Circus.
Před pár dny otevřela mezi barmany nejočekávanější letošní novinka - bar L'Fleur, jehož autorem je osobnost českého barmanství Miloš Danihelka.
Co s duší člověka udělá 22 hodin strávených ve skoro nonstopu? Testovali jsme to v našem novém brněnském podniku 4pokoje.