13. 2. 2015
Autor: Michael Lapčík
Pravý absinthe, to je potěšení z kvalitního destilátu a rituál v jednom. Který si vybrat a ochutnat? Napovědět může následující výčet, který sestavila Réza Valentová ze společnosti Absinthium, jež se zabývá distribucí absinthe a provozováním absinthového baru.
Připomeňme jen, že správný absinthe musím obsahovat „svatou trojici“ bylin, tedy anýz, fenykl a pelyněk. Většina těchto destilátů obsahuje značné množství alkoholu. Panáky se však nekopou, ale pomalu vychutnávají zředěné vodou kapající z fontánky.
A ještě rychloslovník. Blanche = bílý. Verte = zelený. Louche = bílé zakalení po přidání vody do absinthe, je způsobeno srážením bylinných olejů. Crapsinthe = český neboli bohémský absint, který je vyroben smícháním lihu s umělými barvivy. Jeho konzumaci nedoporučujeme, tudíž o něm ve zbytku článku již nepadne ani slovo.
Bairnsfather Reality 60%
Absinthe na půli cesty. Likérka Bairnsfather sídlí v jesenickém Domašově a své absinthy vyrábí macerací bylin v alkoholu, který již dále nepřepaluje. Tento destilát proto jako jediný z našeho výčtu nezakapáváme z fontánky vodou, ale raději do skleničky přidáme dvě kostky ledu. „Na macerátech není vlastně nic špatného, vždyť jde o medicinální prapůvod absinthe. Jen se kvůli jejich hořkosti nedají pít celý večer,“ říká Réza Valentová.
Toulouse Lautrec 68%
Autorem je Cami, první výrobna pravého destilovaného a dlouho také nejlepšího absinthe v České republice. Blanche absinthe s hustým louche. Chuťově plný, převážně anýzový a relativně jemný, příjemně pitelný.
Hieronymus Bosch 65%
Sladký verte absinthe od Cami. Pokud bychom měli nějaký absinthe přirovnat k hašlerkám, musel by to být právě tento. Zodpovědný je za to vysoký obsah anýzu.
St. Antoine 70%
Vyrábí se v rodinném lihovaru Martina Žufánka v Boršicích u Blatnice na Slovácku. Jméno nese po nedalekém vršku Svatý Antoníček. Přes vysoký obsah alkoholu se vyznačuje jemnou chutí pelyňku a anýzu charakteristickou pro absinthe francouzského typu. Kromě svaté trojice využívá účinků dalších 9 bylin. Doporučuje se ředit v poměru 1:3.
La Grenouille 65%
Žufánkův absinthe svěžího středomořského střihu. Kvůli výrazné kořenité chuti se doporučuje ředit 1:4.
Mead Base 68%
Do třetice Žufánek, jde o raritu v podobě destilátu z tříleté medoviny obohaceného o absinthové bylinky. Obsahuje však méně fenyklu a anýzu, než bývá zvykem. „První šarže byla rok stařená, zatímco druhá se na trh vypustila ihned a popravdě to jde na kvalitě poznat,“ hodnotí Réza Valentová.
Valkyria 68%
Když vojáci zemřou v bitvě, objeví se podle severské mytologie na bojišti žena Valkyria, vybírá ty obzvláště chrabré, a uvádí je do Valhaly – síně padlých. Jde o jediný švédský absinthe, výrobcem je palírna Sankta Annas Bränneri. Jeho barva je nezapomenutelně zelená, chuť sladká a badyánová.
Eichelberger 68% Limitée
V roce 2005 se německé absinthové fórum usneslo na návrhu nastartovat německou výrobu kvalitního absinthe. Z 15 destilerií vybrali rodinnou firmu Eichelberg od roku 1997 navazující na její dřívější činnost v 19. století. Má zlatavou barvu, výrazně anýzové aroma a hořkou chuť přecházející do sladkých tónů. Doporučuje se pokročilejším konzumentům.
Clandestine 53%
Producentem je švýcarská destilerie Artemisia majitele Claude Alaina Bugnone, který svůj absinthe od roku 2005 až dodnes vyrábí v manželčině maličké prádelně. Přesto je jedním z nejlepších a exportovaných. Byl také prvním švýcarským absinthem po legislativním znovupovolení jeho výroby v již zmiňovaném roce 2005. Přesto se jmenuje Clandestine, tedy v překladu zakázaný. Je připravován podle receptury z roku 1935. Ve vůni převažuje pelyněk a louche se zabarvuje do modra, což je indikátorem švýcarského absinthe. Chuť je jemná, sladší, s delším finišem.
Valote Bovet 54%
Další zástupce absinthe ze země helvétského kříže. Stejně jako Clandestine, i Valote Bovet je doma v údolí Val-de-Travers, v němž je rozeseto spousta malých destilerek. „To místo má své kouzlo. Procházíte se třeba lesem a narazíte na studánku s kvalitní lahví a pokladničkou. Pak si díky tryskající vodě vychutnáte svůj nejlepší absinthe v životě,“ popisuje Réza Valentová cestovatelské zážitky. Dle jejích slov je ve Švýcarsku zvykem více ředit, klidně i v poměru 1:6. Valote Bovet louchuje do modra a chuť je hořčejšího charakteru.
Francois Guy 45%
Francouzský absinthe světlé zelené barvy a méně výrazného aroma. Louche nastupuje nezvykle rychle a chuť je sladší. Vhodný pro začátečníky toužící poznat svět absinthů.
La Maison Fontaine Blanche 56%
Prémiový produkt z francouzského pohoří Jura zaštítěný kvalitním marketingem v podobě mobilní aplikace. Ta funguje jako archiv koktejlových receptur přidávaných samotnými barmany. Absinthe se vyznačuje namodralým louche, v osvěžující chuti je cítit sladký nádech s náznakem citronu a máty. Můžete jej ředit vodou, v níž necháte chvíli plavat na kusy nakrájenou okurku.
Bourgeois 55%
Nákupní cena tohoto absinthe je hodně příznivá, přesto jde o velice kvalitní destilát s hutnou anýzovou chutí tolik typickou pro Francii. Vyrábí jej destilerka Emile Pernot.
Berthe de Joux 56%
Další produkt značky Pernot. Absinthe opalínově zelené, stálé barvy si oblíbily především ženy, snad díky specifické chuti, která není fundamentálně pendreková.
L’Esprit d’Edouard 72%
To nejlepší nakonec, říká se. Producentem posledních dvou pálenek našeho výčtu je Ted Breaux, průkopník moderní absinthové kultury. Ten bylinky maceruje ve vínovici a výsledný destilát nechává zrát tři roky v sudech. L’Esprit d’Edouard je věrná reprodukce absinthe Edouard Pernod z konce 19. století. Má tmavě zelenou barvu, ve vůni necítíte špetku alkoholu, jen byliny. Chvilku potrvá, než se v mnohoznačné chuti vyznáte.
V.S. 1898 Verte Suisse 65%
Breauxův absinthe dle jedné z nejuznávanějších receptur historie C. F. Bergera. Olivová barva s jantarovým nádechem. Květinová vůně doplněná svatou trojicí a yzopem. A v komplexní chuti si každý najde to své…
O tématu jsme již psali zde:
http://www.nepijubrecky.cz/mytus-o-thujonu-aneb-proc-se-nebat-absintu/
http://www.nepijubrecky.cz/ceske-kvalitni-absinth-vetsinou-ne/
Absinthiádu v baru Naproti vyhrál vzorek La Clandestine, český Hieronymus Bosch skončil třetí. Opravdu je Brno město absinthu zaslíbené?
Zelená víla v českém pojetí zrovna dvakrát neexceluje. Čest světlým výjimkám.
Zelená víla byla po téměř století zakázaným nápojem. Teprve relativně nedávné výzkumy ukázaly, že na základě nepravdivých domněnek.